Батько в декреті

Артем Чапай – мандрівник, письменник та журналіст. Автор трьох художніх книжок та численних репортажів, в тому числі із зони АТО та Чорнобильської зони відчуження.

А ще Артем – батько двох дітей, і до своєї ролі батька ставиться вкрай відповідально: пішов у декретну відпустку, аби доглядати за дітьми.

Сайт Fathersclub розпитав Артема про його бачення відповідального батьківства. Пропонуємо вашій увазі основні коментарі люблячого батька та чоловіка.

– Ми з дружиною домовлялися, що будемо по черзі займатися дітьми: перший рік з кожною дитиною, поки грудне вигодовування — дружина, другий рік, до дитсадка – я. Так і зробили. Я переконаний, що чоловік, так само як і дружина, повинен іти у відпустку з догляду за дитиною. Це допомагає зберігати позитивні стосунки в шлюбі.

– Зазвичай жінка в декреті значною мірою втрачає соціальні зв’язки, які вона мала до народження дитини. Особливо це стосується жінок, які народжували двох чи більше дітей з невеликою різницею у віці. За великий проміжок часу в декреті виявиться, що у своїй професії жінка вже мало кого знає, та й досвід втрачається — і виходить, що жінки вимушено переключаються переважно на дім. А якщо по черзі вдома то мати, то батько — все набагато простіше. За один рік декрету ніякі соціальні зв’язки чи професійні навички не втрачаються, знайомства та вміння зберігаються.

– Здається, частина розлучень трапляються саме тому, що кожна сторона вважає, що з нею поводяться несправедливо. Як розвивається часом подружнє життя? Жінка в декреті займається дитиною чи дітьми, а чоловік заробляє гроші. Окей. Далі. Виникає розподіл. Чоловік направлений тільки на гроші та кар’єру, жінка – тільки на дітей. І між ними все менше точок дотику тому, що, як то кажуть, буття визначає свідомість. У кожного — інше буття, тож у кожного — інша свідомість. І знайти спільну мову стає важче. У кожного свої, ніби окремі життя – у чоловіка робота та кар’єра, у дружини – дім та діти.

– Я за те, щоб чоловік залишався з дітьми по максимуму. Не тільки для дітей — для себе самих. Для того, щоб між чоловіком та жінкою не розпадалися зв’язки. Щоб вони відчували себе на рівних.

– Коли старі сусідки біля дому бачать, як я гуляю з коляскою, вони називають мене «папа-мама». Якось п’яний сусід-гопнік, побачивши мене з коляскою, сказав: «не уподобляйся женщине». “Справжнім мужикам” часом треба окремо пояснювати “на пальцях”: якщо ти проводиш час із маленькими дітьми, ти від цього не стаєш жінкоподібним. Це абсолютно дурний стереотип.

– Все-таки суспільство наше доволі консервативне. Це виражається вже в тому факті, що у батька в декреті аж беруть інтерв’ю: “Вау, сенсація!”, а у мільйонів жінок у декреті інтерв’ю не беруть — як то кажуть, це все, що вам треба знати про рівність чоловіків і жінок в Україні.

Повний текст інтерв’ю Ви можете прочитати на сайті Fathersclub.