Як прививати культуру інтимної гігієни дитині та говорити про перші фізіологічні зміни

Із дитинства у нас виробляється багато звичок, у тому числі щодо гігієни. Та у багатьох випадках батьки не говорять на тему гігієни статевих органів з дітьми: або соромляться, або не знають, що казати, з якого віку говорити… список «чому не час» може бути довгим. Та це базові звички, незнання яких може призвести до проблем.

На жаль, у нашому суспільстві немає культури інтимної гігієни. Але оминати цю тему і сподіватись, що дитина сама додумається або прочитає у інтернеті – це неправильна тактика.

Навчати дитину догляду за своїми статевими органами необхідно з самого дитинства. Треба називати речі своїми іменами і говорити на статеві органи правильно: пеніс і вульва. Пояснювати фізіологію і До речі, це значно спростить подальші розмови про статеве життя.

Далі співак Тарас Тополя та експертка зі статевого виховання Юлія Ярмоленко розкривають правила інтимної гігієни у дітей і обговорюють, як спілкуватися з ними про фізіологічні зміни під час статевого дозрівання.

Правила інтимної гігієни.

  • Хлопчику.

Хлопчик має знати, що спочатку він має добре помити стовбур пеніса, а  далі приділити особливу увагу крайній плоті і голівці пенісу. Якщо пеніс необрізаний, треба пояснити, що у крайній плоті збирається смегма – воскоподібна речовина, яка оберігає статеві органи від пересихання і захищає від інфекцій і бактерій. Вона виділяється щодня, тому треба її вимивати.

І в останню чергу хлопчик має ополоснути мошонку більш прохолодною водою. «Це якраз хороший момент розповісти, чому яєчка та мошонка виведені назовні. Дуже часто стикаюся з тим, що старші підлітки запитують. Тому треба пояснити це ще в дитинстві і розповісти, що температура мошонки і яєчок має бути 35 градусів. Саме при цій температурі статева система чоловіка працює ефективно, тому коли вони заходять в холодну водойму звісно яєчка підтягаються, щоб підтримувати цю температуру», – зазначає Юлія Ярмоленко.

  • Дівчаткам.

Правила гігієни для дівчаток трохи інші, ніж для хлопчиків. Це пов’язано з особливостями фізіологічної будови.

Перш за все, треба навчити дівчинку, що підмиватися треба теплою проточною водою у напрямку від лобка до промежини. Варто пояснити, чому так: у дівчаток відстань від анусу до уретри дуже маленька, тому якщо виділення з анусу потраплять до уретри, то буде цистит.

Далі говоримо дівчинці, що вона має вимивати теплою водою смегму зі складинок своїх малих статевих губ.

Щодо того, чим краще мити – милом чи без. Юлія Ярмоленко зазначає, що мило пересушує слизову оболонку, тому краще підмиватись теплою водою без будь-яких засобів.

 

Особливості фізіологічних змін у дітей.

Ще одна важлива тема, яку обходять батьки, стосується фізіологічних змін дітей у передпідлітковий період. Цей період настає десь у віці 8 – 10 років. Саме тут починаються зміни, до яких діти можуть бути не готовими морально.

Всі знають, що треба обговорити з дівчатками тему менструацій. Та, окрім цього ще треба обговорити як ростуть груди. Статеве дозрівання якраз починається з того, що з’являється припухлість грудей. Треба дівчинці пояснити, що груди ростуть нерівномірно – одна може бути більшою, вони можуть свербіти, поколювати. Або мама, або тато мають пояснити дівчинці, що зміни тіла під час статевого дозрівання – це абсолютно нормально.

Друге – це виділення з піхви, які з’являються десь приблизно за рік до першої менструації.

«Це дуже лякає дівчаток, тому що вони можуть вважати, що це хвороба. Ви обов’язково повинні сказати, що нічого страшного у цьому немає, якщо нічого не болить, не свербить, не турбує, немає почервоніння, неприємного запаху, ти абсолютно здорова – це означає, що через рік у тебе почнуться менструації», – говорить Юлія Ярмоленко.

Про що ж говорити з хлопцями? Часто розмови з ними на такі теми взагалі ігноруються. Проте хлопчик може неабияк злякатися, коли в нього вперше станеться спонтанна ерекція або полюції. Він не знатиме, що з ним і подумає що захворів. Експертка зі статевого виховання підтверджує, що такі випадки були у її практиці – хлопці відразу шукають відповіді у інтернеті та не завжди можуть знайти коректну відповідь.

Тож хлопці не народжуються зі знаннями, що таке полюція і треба пояснити, що у яєчках почали дозрівати сперматозоїди. Тато чи мама мають сказати, щоб він не хвилювався, це стається з усіма чоловіками.

Важливо проговорити це все з дитиною, щоб всі зміни не були великим стресом і він або вона розуміли, що відбувається. Крім того, це все питання здоров’я – і змалечку дитина має знати як правильно доглядати за собою і чому це важливо.

Усі відео із серії #СуперТАТОможе шукайте тут.