Україна святкує День батька

День батька в Україні святкують в третю неділю червня і є днем, коли суспільство відзначає важливу роль татів у піклуванні, догляді та вихованні дітей.

За даними досліджень, проведених Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA), батько доглядав за дітьми до 3 років лише у 2% українських родин, тоді як 45% татів хотіли б чи планують приділяти дітям більше часу. Серед причин такого розподілу, найчастіше зазначають необхідність для чоловіка утримувати родину (81%), а також інші стереотипи, як-от «піклування за дитиною – обов’язок жінки» (18%), невміння батька (5%) тощо. При цьому, абсолютна більшість татів (80%) у старшому віці шкодують про те, що приділяли своїм дітям недостатньо часу.

«Традиційні гендерні норми стають причиною прямих негативних наслідків для жінок та дівчат і впливають на чоловіків та їхні стосунки з дітьми в довготривалій перспективі. Саме тому залучення чоловіків до догляду та рівномірного розподілу домашніх справ є вирішальним для розширення можливостей жінок та побудови здорових стосунків між партнерами», – зазначила координаторка з гендерних питань в Представництві Європейського Союзу в Україні Тетяна Шульга.

Зі свого боку представник UNFPA в Україні Хайме Надаль переконаний, що залучення чоловіків до піклування та догляду за дітьми є важливим аспектом впровадження гендерної рівності в Україні, адже це сприятиме більш рівномірному розподілу домашніх обов’язків, боротьбі зі шкідливими стереотипами про роль і місце жінки і чоловіка, а також допоможе зміцнити родинні зв’язки та покращити стосунки у парі.

«Долучившись до Партнерства Біарріц, Україна взяла на себе зобов’язання по забезпеченню рівних можливостей матері та батька щодо декрету. Проте, попри внесення змін до законодавства, які надали рівні права чоловікам та жінкам по догляду за дитиною, на практиці піклування за дитиною сприймається як обов’язок матері. Тому наступним кроком є саме популяризація та поширення кращих практик відповідального татівства з метою збільшення кількості чоловіків, які готові брати декретну відпустку. Ми переконані, що залучення татів до виховання дітей сприятиме забезпеченню гендерної рівності в Україні в цілому», – зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг.

З 2020 року за підтримки ЄС в Україні створюються клуби для татів – Татохаби – метою яких є формування культури татівства, додаткова освіта татів у піклуванні та вихованні дітей, а також формування суспільної підтримки щодо татів, які беруть відпустки по догляду за дітьми. Такі Татохаби вже працюють у Києві, Вінниці, Одесі, Краматорську, Полтаві, Мирнограді, Рубіжному, Троїцькому, а також скоро відкриються в Запоріжжі і Бердянську.

За матеріалами UNFPA Україна