5 порад від зірковго татуся Тараса Тополі з виховання дітей

Лідер групи «Антитіла», друг Фонду ООН у галузі народонаселення Тарас Тополя разом з дружиною, співачкою Alyosha виховує двох синів: Романа (7 років) і Марка (4,5 року), а недавно пара оголосила, що чекає третю дитину. Viva.ua підготували поради від зіркового тата на 5 важливих тем.

Бажання

Коли я був дитиною, то помітив, що найуспішніше виходили ті справи, в яких я бачив пряму конкретну користь. Там я досягав результату. Тому вважаю, що суспільство неминуче прийде до ідеї нагородження дітей за навчання. Це повинна бути система якихось мотивацій, необов’язково грошових. Але абстрактна обіцянка, що дитині це знадобиться в майбутньому, вже не працює. Ми з вами, батьки, знаємо про цей обман.

70% шкільних знань мені так і не стало в нагоді. І світ змінився, поки я виріс. Тому на передній план виходить гнучкість і швидкість розуму, вміння адаптуватися, прорахувати найкращий шлях до мети і знайти інструменти.

Оточення

У віці до 13 років батьківський авторитет, як правило, домінує в житті дитини, але згодом підліток починає переймати цінності свого оточення. Через деякий час оточення починає домінувати над усім. Оточення здатне встановлювати для дорослих і дітей нові орієнтири: чого хотіти далі і з якою силою. Батькам варто цим користуватися. Треба формувати для дитини оточення, яке пропагує потрібні цінності і заохочує розвиток необхідних навичок.

У нас з Оленою є певний набір сімейних і світоглядних цінностей, який ми намагаємося передати дітям. Повага один до одного, увага, взаємодопомога, почуття відповідальності перед тими, хто від тебе залежить, любов до своєї країни. Ми наполегливі в цьому, формуємо цінності прикладом, словами, діями. І будемо робити, поки є можливість. Але при цьому розуміємо, що скоро настане час, коли цінності формуватиме оточення.

Лінь

У школі я був ледачим. Мені було важко зробити те, що я не хотів. А ось музика завжди стояла в пріоритетах. Нею я насолоджувався і тому займався. Людина найбільш ефективна і успішна в тій діяльності, де отримує насолоду.

Але лінь – явище набагато більш цікаве, ніж здається. Вона робила зі мною дуже дивні речі. У школі, коли я через лінь не готувався до уроку, доводилося якось викручуватися. І ось ці навички «викручування» виявилися важливими. Коли ти чогось не знаєш, а потрібно швидко знайти відповідь, мозок починає працювати з шаленою швидкістю. Тоді я не знав, що це. Але сьогодні мені відомий термін: це називається «кризовий менеджмент». Всіх нас в школах вчили розміреного порядку дій за певним алгоритмом, поступового досягнення результату. Визубрив, пробубонів, отримав оцінку і так далі. А тих, хто робив по-іншому, засуджували. У школі потрібно ставити перед учнями завдання, і вони повинні їх вирішити будь-яким методом в рамках закону. На жаль, таких уроків не було тоді і немає зараз. Тому, батьки, навчитеся використовувати лінь дітей.

Щирість

Не бійтеся помилятися, всі батьки помиляються. Ми всі в вихованні дітей йдемо немов в тумані за приборами. Світ постійно змінюється. Ніхто не знає, як виховувати саме вашу дитину. Як правильно, можна тільки відчути, намацати. Визнайте помилки і будьте щирими з дітьми.

Ставтеся до дитини як до особистості, пояснюйте, говоріть, розпитуйте дітей. Що тобі снилося? Що відчув після тієї ситуації? Що ти відчуваєш зараз? Що ти хочеш і на що готовий заради цього? Діти не бояться говорити про відчуття: «Я відчуваю любов, страх, обурення». У дітей іноді не вистачає слів, немає понятійного апарату. Але щоб слова з’явилися, треба говорити з ними, запитувати, бути психологами для своїх дітей у міру можливостей.

Не бійтеся проявляти любов. Особливо це стосується відносин батьків з синами. Чомусь у нас в суспільстві є стереотип про суворого беземоційного батька і турботливу чуйну маму. Я не відмовляю собі в задоволенні обіймати, цілувати, балувати своїх синів, говорити їм приємне. Я розумію, що це тимчасове вікно обмежене до того моменту, коли вони почнуть шукати ці емоції, визнання, любов і тепло у друзів, дівчат. Час плине, не втрачайте його.

Партнерство

Самому важко, потрібне партнерство. По-перше, між батьками. Тому, будь ласка, чоловіки, не усувайтеся від виховання. По-друге, необхідне партнерство з учителями. Тому що є такий стереотип: я віддав дитину в школу, позбувся, а ви там його чогось навчите. Але найкращий вчитель не повинен вчити і виховувати дитину більше, ніж батьки.

Шукайте хорошого вчителя, цінуєте його. Наша система класного навчання – це результат індустріальної епохи. Нас готували до життя в індустріальному світі. А зараз відбуваються швидкі зміни. Ми влітаємо в інформаційну еру. Сучасний учитель повинен бути дуже гнучким, шукати підхід до покоління, яке думає по-іншому, сприймає світ по-іншому, і цим іноді дратує. Учитель повинен усвідомлювати, що він провідник, помічник і партнер батьків і дитини. Бути гнучким. Думати постійно: «Яким буде завтра? Чи зможе дитина вижити, бути успішним і щасливим з тими навичками, які я даю ». Ось такий учитель-партнер нам потрібен.