Батьківський фактор: чому роль батька така важлива у вихованні дитини

Як батько впливає на наші стосунки

Стосунки дитини з її батьком впливають на її здатність створювати та формувати будь-які стосунки протягом всього життя. Моделі спілкування з батьком, навіть в ранньому дитинстві, впливатимуть на те, як ви будуватиме стосунки з друзями, коханими та близькими родичами. Навіть на ділові стосунки. Наша здатність любити і бути відкритим теж залежить від наших стосунків з батьком.

Батько – прообраз майбутнього коханого для кожної дівчинки. Те, як батько ставився до неї у самому дитинстві визначає її уявлення про те, що значить нормальне ставлення чоловіка до жінки. Це все спрацьовує на генетичному, рефлекторному рівні, навіть у нашому сучасному суспільстві.

Хлопчики ж сприймають поведінку як приклад для наслідування. Вони шукають батьківського схвалення для будь-якої справи і повністю копіюють ті принципи поведінки свого батька, які вони з тих чи інших причин вважають успішними та правильними. Тому, насправді, коріння чоловічої агресії та тиранії криються саме там. І прислів’я “який батько – такий і син” працює на всі сто відсотків.

Люди – продукт соціуму, тому що вчаться вони теж у свого соціуму. По факту всі ссавці вчаться жити з дитинства наслідуючи найсильнішого в своїй спільноті. Тому мати і батько – ті самі рольові моделі, яких наслідуватиме дитина. Не дарма всі психологи та психотерапевти починають лікування зі спілкування з пацієнтом про його дитинство, щоб зрозуміти чим викликані ті чи інші мотиви поведінки.

Переоцінити роль батька в житті дитини – складно. Наприклад, дівчатка, які мають хороші стосунки з батьком – дуже успішні в математиці, а хлопці, які мають постійне спілкування зі своїм татом – в принципі успішні в навчанні, а також мають вищу самооцінку. Роль батька визначальна в тому хто ми є і ким ми можемо стати.

Зміна ролей в родині

Останніми роками кількість неповних родин, на жаль, тільки збільшується. Втім, це зовсім не означає, що роль батька стає менш важливою. Існує купа варіантів зберегти повноцінне спілкування дитини, як з матір’ю, так і з батьком. Ось чому при будь-якому розриві стосунків варто думати про дітей і про їх самопочуття, адже це, без жодних перебільшень, слід на все життя.

Також важливим є той момент, що в сучасному світі все більше жінок не хочуть бути просто домогосподарками, а хочуть ще й повноцінно працювати. Право на кар’єру має кожен, але так само і право на те, щоб побути домогосподаркою чи домогосподарем принаймні на деякий час. Сучасні дослідження доводять, що сьогодні більшість татусів готові без зайвих вагань замінити своїх партнерок на посаді головних вихователів своєї дитини. Зміна самого образу мислення призвела до того, що як для чоловіків, так і для жінок виховання маленької дитини перестало бути виключно жіночою прерогативою, а також прийшло розуміння того, що виховання дитини – це в принципі дуже відповідальна і непроста справа, якою рівною мірою повинні займатися і матір, і батько.

Позитив від тісного спілкування з батьком очевидний – дитина не має проблем з поведінкою, а також застрахована від підліткових проблем з тютюном та алкоголем. Так, щоб уникнути проблем у цій сфері ваша дитина незалежно від статі потребуватиме саме “татківського” виховання. Тому так важливо не позбавляти свою дитину спілкування з батьком попри всі сімейні обставини, а надто коли батько жодним чином не уникає відповідальності за свою дитину.

За матеріалами: http://www.huffingtonpost.com/dr-gail-gross/the-important-role-of-dad_b_…