Бути татом у декреті – просто. Як це працює в Німеччині

У Німеччині заохочувати чоловіків до догляду за дитиною почали ще в 2007 році. Тоді в країні набрав чинності закон, зокрема, про Elterngeld – “батьківські гроші”.

Упродовж багатьох років в країні спостерігалася тенденція скорочення народжуваності серед родин “середнього класу”, яким було важко поєднати сім’ю і кар’єру. Щоб вирішити проблему, німецькі законодавці запровадили щомісячну виплату для молодих батьків, яка становить дві третини середньомісячного заробітку.

За основу для розрахунків береться рік до народження дитини. Наприклад, ті, хто на місяць на руки отримує 2100 євро (вже після сплати всіх податків і соціальних внесків), на період декретної відпустки щомісячно отримують 1400 євро. Ці виплати можуть бути доступними упродовж цілого року після народження дитини, до того ж вони не обкладаються податками і страховими внесками.

Не менше двох місяців для чоловіків

Друга важлива мета закону 2007 року полягає у тому, що декретні виплати збільшуються ще на два місяці (12+2), якщо мінімум на два місяці у декретну відпустку крім матері піде і батько. Ці два місяці чоловік може взяти як після завершення декретної відпустки жінки, так і разом із нею. Насправді, чоловіки все більше користуються можливістю провести додатково кілька місяців разом з усією родиною. Завдяки “батьківським грошам” тривала перерва у роботі стала фінансово відносно безболісною. Особливо, якщо пара має особливі ситуації. Наприклад, молода сім’я має виплачувати іпотеку на власне житло, а без цих виплат пара не могла би дозволити собі провести кілька місяців з родиною.

Максимальні “батьківські гроші” становлять 1800 євро на місяць. Її отримують ті, хто заробляє “чистими” від 2700 євро. Водночас безробітні теж отримають виплату – 300 євро. У середньому в 2019 році місячна виплата декретних грошей для чоловіків становила 1230 євро. А для жінок – лише 613 евро.

Свобода вибору

Важливо, що батько і мати можуть розподіляти загалом 14 місячних виплат на двох на свій розсуд. Скажімо, чоловік може взяти 4 місяці декрету, щоб бути з дитиною вдома, якщо жінка хоче повернутися на роботу після 10 місяців догляду за дитиною. Або може розбити декрет на частини. Провести, наприклад, два місяці літньої відпустки з сім’єю, а потім ще два місяці бути вдома після того, як жінка повернеться на роботу. Якщо сім’я не має труднощів з організацією догляду за дитиною після декрету і має сприятливу фінансову ситуацію, батько і мати можуть навіть розділити декрет навпіл і провести разом сім місяців після народження дитини.

Подружжя може і розтягнути отримання “батьківських грошей”, якщо частину декрету працюватиме на пів ставки і розбити при цьому батьківську допомогу від держави навпіл: один повний місяць з виплатою 1400 євро і два – на пів ставки з виплатою по 700 євро. Це дозволяє провести з дітьми таку саму кількість часу, але з ще меншою фінансовою шкодою.

Декрет для німецьких чоловіків стає нормою

За статистикою за 2019 рік кількість чоловіків, що взяли декретну відпустку, збільшилася майже на 6%, порівняно з попереднім роком і сягнула 456 тисяч. У середньому німець бере до трьох місяців декрету. На сьогодні оплачувану декретну відпустку бере майже половина чоловіків. Це вдвічі більше, ніж 13 років тому, коли вперше були запроваджені декретні виплати чоловікам.

Утім, в Німеччині очікують ще позитивніші результати. Соціологічне опитування, проведене кілька років тому міністерством з питань сім’ї, показало: понад дві третини молодих чоловіків хочуть присвячувати дітям більше часу, ніж це було прийнято у поколінні їхніх батьків.

Нема грошей – нема рівноправ’я

Водночас після завершення “батьківських виплат”, чоловіки, як і раніше, майже не беруть неоплачувану відпустку з догляду за дитиною. Згідно з даними Федерального статистичного відомства, до досягнення трирічного віку – без фінансової підтримки – за дітьми доглядають лише 2,6% чоловіків. Серед жінок показник значно вищий – 42%.

Щоби подовжити участь чоловіків у вихованні дітей і водночас полегшити жінкам повернення до кар’єри, з 2015 року систему виплати “батьківських грошей” оптимізували та запровадили “партнерський бонус”. Протягом чотирьох місяців після року декретної відпустки одного з батьків (або 14 місяців разом), кожен з подружжя отримує додаткову підтримку до 900 євро. Ці кошти виплачуються в тому разі, якщо обоє батьків працюють за скороченим графіком, щоби кожен із них мав більше часу на дитину до того часу, коли малеча адаптується до дитсадка або няні.

За матеріалами: dw.com

Фото: Pixabay