Чому не можна бити дітей: розбираємо наслідки фізичного покарання

Багато батьків, на жаль, використовують фізичне покарання для виховання дитини. На їхню думку, це швидше вплине на розуміння дитини, ніж пояснювання. Адже, якщо шльопнути сина або доньку в разі балощів чи непослуху, то вдруге дитина подумає перед тим, як повторювати шкоду.

Водночас надмірне використання цього методу робить його неефективним. Навпаки, негативні наслідки фізичного покарання можуть проявитися як у хлопців, так і дівчат, навіть через багато років. Воно погіршує самооцінку дитини. Вона стає невпевненою у собі та боягузливою. До того ж таким дітям значно важче адаптуватися в суспільстві, ніж ровесникам, які ростуть у здоровому середовищі.

Покарання погіршує емоційний розвиток дитини та провокує розвиток таких негативних емоцій, як душевний біль, сум та надмірна нервозність. Жорстоке ставлення з боку батьків може викликати в дітей відчуття самотності, зневаги з боку батьків та нестачі уваги.

Статистика в Україні показує сумні результати, майже 40% татів зізналися, що б’ють своїх дітей «з виховною метою». Водночас майже половина українців стикалась з насильством в дитинстві.

Пропонуємо детальніше розібрати, до чого зможе призвести фізичне покарання дітей за їхні провини.

Наслідки фізичного покарання дітей

Інфантилізм. Насправді, тільки докладні пояснення, чим вас не влаштовує поведінка дитини, дадуть їй зрозуміти причину покарання, будь то стояння в кутку або позбавлення солодощів. Пояснення сприяють розвитку самоаналізу та відповідальності за свої дії.

Страх батьків. Можна боятися собак чи темряви, але страх перед татом чи мамою – зовсім інша справа. Для маленької людини таке покарання гірше від фізичного болю. Звісно, діти люблять батьків більше за всіх. Але, виявляється, їх же і боїться – причому також чи не найбільше.

• Комплекси та низька самооцінка. Якщо батьки регулярно б’ють дитину, вона втрачає віру і любов до них. Більш того, малюк відчуває незрозумілу проблему: батьки хороші, але водночас вони й погані, адже завдають болю. Для дітей ще немає напівтонів, і така логіка спричиняє розвиток комплексів та невпевненості в собі.

• Потаємність. Маленька дитина, попри свою безпосередність, соромиться ставити питання. А страх перед батьками може спричинити те, що малюк почне уникати спілкування з вами.

• Агресивність. Малюк починає розуміти, що фізичний вплив змінює поведінку і є прийнятним для батьків. Якщо хочеш, щоб було по-твоєму – бий. Тому потрібно бути готовим, що дитина битиметься на дитячому майданчику, у дитсадку чи в школі.

• Звикання. Часте застосування фізичного покарання спричиняє те, що діти до нього звикають і вже не сприймають як значущу подію. Отже, щоразу її ефективність стає нижчою.

За матеріалами: 4mamas та UNFPA в Україні

Фото: by Tadeusz Lakota on Unsplash