Чим зайняти дітей, коли вимикають світло: поради від психолога

Поки енергетики роблять усе, щоб полагодити енергопостачання, завдання батьків піклуватися про дозвілля та психологічне здоров’я дітей у непростих умовах війни.

Ворожі удари по об’єктах інфраструктури змушують родини довгий час жити в суцільній темряві, а коли немає світла, першими лякаються діти. Як зменшити у дитини прояв стресу, коли відбуваються планові відключення електроенергії? Що робити, коли немає світла й дитина боїться? У що пограти з дітьми?

На ці питання розповідає медичний психолог Дмитро Вакуленко.

Вимкнули світло. Чим зайняти дитину?

У першу чергу, дорослим треба залишатися спокійними, тому що діти “знімають” дуже багато емоційної інформації від реакції батьків.

Батьки мають підійти до дитини й обійняти її. Якщо дитина дає можливість обійняти, трохи захитати її: психологічно це заспокоює.

За можливості залучити дитину до технік стишування. Наприклад, порахувати від 1 до 10 чи від 20 до 10.

Батькам разом із дитиною варто скористатися дихальною технікою “Квадрат”: протягом чотирьох секунд робимо вдих ще чотири секунди затримуємо дихання — протягом чотирьох секунд робимо видих і на наступні чотири секунди затримуємо дихання. Така дихальна техніка допомагає заспокоїтися у будь-якій ситуації.

Батькам варто постійно намагатися бути поруч із дитиною, не знецінювати її страх, говорити правду про поточну ситуацію в країні через війну. Також постійно треба повторювати, звертаючись до дитини: “Я з тобою. Я тобі допоможу. Я тебе захищу”.

Як пояснити дитині відсутність світла і появу темряви

Батькам важливо бути чесними, правдиво пояснюючи ситуацію. Наприклад, світло зникло, бо зламалася чи пошкоджена підстанція; відбуваються ремонтні процеси й енергетики намагаються якнайшвидше усунути проблему.

Дітям потрібно чесно розповідати, що електромережі шкодить ворог для того, щоб нам завдати кривди і було важче жити. Проте не варто розповідати дітям дуже страшні факти агресії.

Якщо дитина довго боїться, як її заспокоїти

Дуже важливо заздалегідь проговорити з дитиною можливий варіант дій під час зникнення світла.

Наприклад, увімкнути генератор, запалити свічки, вимкнути з мережі електроприлади, тобто низка дій, яка має відбутися в такій ситуації.

Які ігри запропонувати дитині в темряві:

  • ігри з тінню за допомогою ліхтарика чи свічки: складаємо фігури тварин або граємо в ляльковий театр;
  • ігри в слова: наступне слово починається з останньої букви попереднього слова за різними тематиками: столиці країн, назви тварин, фруктів, овочів, професії.
  • Батькам варто пам’ятати, що для того, аби дитина не боялася темряви у власній оселі, вона має мати своєрідний психологічний ресурс, щоб дитяча нервова система впоралася й адаптувалася до рівня стресу.

Для цього дитина має: висипатися, наїдатися, мати нормальне фізичне навантаження.

Щоб впоратися з дитячими страхами перед темрявою, батькам варто:

  • залишати міжкімнатні двері відчиненими;
  • придбати нічник чи фонарик;
  • переглянути раціон харчування: не давати на ніч важко перетравлювану їжу.

За матеріалами порталу “Всеосвіта”

Фото: Clint McKoy on Unsplash