“Дівчинці – рожеве, хлопчику – блакитне?”: як виховувати дітей поза гендерними межами

У 2019 році британська благодійна організація The Fawcett Society опублікувала масштабне дослідження про те, як стереотипи впливають на дітей, і як надалі вони тягнуться “причепом” протягом усього життя. Відповідно до результатів, 45 % людей відчували на собі тягар стереотипів у дитинстві, коли від них очікували певної поведінки залежно від статі. Ще у 51 % з них це обмежило кар’єрний вибір. Дівчата в рази менше вступали на фізмат, рідше навчалися програмування та навіть відповідали в опитуванні, що вважають хлопців розумнішими, хоча інтелектуальні здібності обох статей не відрізняються.

Ще одна британська організація The Children’s Society опублікувала звіт про “хороше дитинство”, в якому говориться, що кожен восьмий юнак вважає жорстокість чи не головною чоловічою чеснотою. А 44 % дівчат називають головною чеснотою своєї статі “піклування про зовнішність”. Одначе ніхто з підлітків не згадав про такі якості, як доброта, піклування, вдячність, прагнення до самоосвіти.

Спеціально для видання “Освіторія” експертка Ірина Зарецька-Котруце розповіла, як правильно виховувати дітей поза гендерними стереотипами.

Прояв дитячих емоцій

Ну що ти нюняєш, як дівчинка”, “Мужики не плачуть!”

Насправді фізіологічні та мімічні реакції чоловіків, за дослідженнями вчених, говорять про те, що вони схильні до емпатії та переживань аж ніяк не менше за жіночу половину планети. Але коли із самого дитинства слово “дівчинка” звучить, наче приниження, у контексті чоловічих сліз, хлопцям стає не до прояву емоцій.

Як бути, коли дитина плаче?

Тут уже не має значення, дівчинка чи хлопчик вдарилися в сльози. Найперше завдання батьків дати дитині зрозуміти, що будь-яка емоція це нормально, що у вашій присутності безпечно говорити про свої переживання, образи, страхи. Що тато й мама не будуть сміятися, засуджувати, дивитися спідлоба. Ще одне завдання намагатись у процесі виховання навчити дитину розуміти свої емоції та демонструвати їх спокійно, без таких крайнощів, як істерики.

Іграшки, хобі та спорт

Навіщо тобі автоперегони? Ти ж дівчинка!”, “Хлопці ніколи не бавляться в ляльки”, “Яке ще дзюдо? Ти що, пацанка?”

Усі ці фрази звучать дивно для дітей, але зрештою вони їх запам’ятають. Та слід мати на увазі, що до 3 років діти не усвідомлюють свою стать.

Які іграшки купувати дітям різних статей? За великим рахунком, не важливо, які іграшки обирає дитина. Головне, щоб вони допомагали розвиватись у трьох напрямках:

  • тіло: самокати, велосипеди, гіроскутери, скакалки, м’ячі;
  • розум: головоломки, конструктори, загадки, квести;
  • емоційний інтелект: ляльки, м’які іграшки, пупси — якраз вони навчають піклуватися про іншу людину.

Чистота одягу

Ти ж дівчинка! Де ти так вимазюкалась?!”, “Як дівчинці можна так замурзуватися під час обіду? Соромно!”

Перш ніж на автопілоті сказати таку фразу доньці, зробіть павзу та згадайте власне дитинство. Хіба було щось захопливіше, аніж виміряти глибину калюжі босими ногами або пробігтися потічками після літньої зливи босоніж? А як щодо ліплення сніговиків та брудних розводів на куртках? Це ж саме ті моменти чистого щастя, про які згадуватимемо потім усе життя з усмішкою.

Як обрати одяг для вулиці? Запропонуйте дитині надягти такий одяг, в якому можна і на сідничках на заіржавілій гірці скотитися, і плямуватися болотом у калюжах, і варити кашу-малашу в пасочках. Ось побачите, дитячому задоволенню не буде меж!

Дівчинка допомагає мамі, хлопчик – татові

Пам’ятаєте вислів про те, що знання за плечима не носити? Це правда: ми ніколи не знаємо, яка навичка і в якому періоді життя нам знадобиться.

Чудово, якщо дівчинка навчиться вґвинчувати лампочку, а хлопчик пришивати ґудзики на сорочку. Але найоптимальніший варіант якщо людина власними силами може закрити базові потреби: випрати одяг і ходити у вигладженому вбранні, приготувати смачну вечерю, встановити антивірус на ноутбук. І тут геть ніякої різниці немає дівчинка ти чи хлопець.

То як же бути з домашніми обов’язками? Щоб не педалювати тему чоловічої та жіночої роботи, зробіть “графік, що плаває”, як у ресторанах швидкого харчування коли кожен член команди щодня виконує іншу роботу. Так ви навчите дитину побутових навичок, і хлопець не відчуватиме ступор, дивлячись на 10 кнопок пральної машини, а дівчина знатиме, що зробити, якщо зненацька в квартирі “вилетіли пробки”.

Фото: Dainis Graveris on Unsplash