Дистанційне навчання під час карантину: п’ять порад для батьків

Дистанційне навчання – це не тимчасове рішення, як здавалося нам в березні 2020 року. Так, звичайно, всі діти повернуться у школи, але дистанційка залишиться з нами назавжди. Адже весь освітній світ пережив революцію. Раніше ми вважали неможливим скасувати держіспити, проводити вступні кампанії онлайн, але сьогодні це вже норма.

В огляду на це народжуватимуться нові рішення в освіті. І всі вони вимагатимуть від наших дітей навички «учня здатного вчитися самостійно». Таку думку висловила директорка приватної школи нового формату DEC Life School та співзасновниця табору гуманної педагогіки ЗОРЕЛОВИ Світлана Залужна.

Як педагогиня і мати трьох дітей, двоє з яких наразі навчаються в умовах дистанційки, вона виокремила декілька порад, як допоможуть легше впоратися з викликами, які постали перед дітьми та батьками в цей непростий час.

Порада 1

Погодитися з тим, що цей досвід тільки збагатить вас і вашу дитину. Адже відомо, що «Заперечує бідний. Стверджує багатий». Як тільки ви дійсно почнете ставитися до дистанційного навчання як до можливості вашої дитини стати конкурентнішою в майбутньому, то і свою роль в цьому процесі ви зможете реалізувати органічніше.

Порада 2

Тепер у вашому домі принаймні на одного учня більше – ви навчаєтеся разом із дітьми. І вам треба не просто «пройти» дистанційне навчання, а «вийти» з нього з новими навичками: планування дня і часу, постановки цілей, відстеження свого прогресу, пошуку в інтернеті, роботи з різними застосунками. До того ж навчитися ставити запитання вчителю, отримувати на них відповіді, бути в контакті з викладачем, давати й отримувати зворотний зв’язок і будувати відносини з групою в дистанційно. Залежно від віку дитини ваша роль в цьому процесі буде змінюватися.

Це не просто. Але зрештою ви отримаєте ваші оновлені стосунки з дитиною і впевненість у тому, що у нього дійсно сформовані ці навички.

Порада 3

Спостерігайте за своєю дитиною в цьому процесі. Без критики, а з терпінням й усвідомленістю дорослого. Дистанційне навчання – це можливість пізнати вашу дитину. Погодьтеся, коли вона в школі, ви не знаєте:

  • коли вона краще вчиться вдень або після обіду?
  • що її мотивує: в який момент він загоряється, а коли здувається?
  • що її дратує, коли він готовий все кинути, і що вона робить, щоб опанувати себе?
  • як вона взаємодіє з іншими?
  • працює вона краще в групі або самостійно?

Такі спостереження – основа для того, щоб почати думати про те, допомогти дитині розвинути ту чи іншу якість або позбутися якогось недоліку.

Порада 4

Дайте час собі і дитині і не бійтеся експериментувати. Також навчіться чекати. Зміни не відбуваються швидко, якщо ми говоримо про формування знань про себе «який я учень, що я можу?» А дистанційне навчання – найкращий час для цього.

Але не просто чекати, треба постійно допомагати дитині, бути разом з ним, виводити його в найближчу зону розвитку. Роль дорослого – вести дитину по його сходах самовдосконалення.

Порада 5

Відпочивайте. Якщо ви відчуваєте, що втомилися, відкладіть виховання і допомогу дитині з уроками. Кожна сварка руйнує ваші відносини з дітьми. Щоб пережити один конфлікт і пробачити один одного, треба мати депозит з дев’яти радісних моментів до нього. Навряд чи ми з вами можемо похвалитися таким багажем. Адже саме духовний зв’язок з дитиною – це єдиний фундамент, який допомагає йому в майбутньому приймати удари долі і в складних моментах дорослішання мати внутрішні опори.

За матеріалами “Нового времени”

Фото: Pixabay