Дитяча інтернет-залежність: що можуть зробити батьки

Так само, як алко- та наркозалежність, залежність від інтернету допомагає дітям тікати від реальності, неприємних чи навіть болючих ситуацій. Вони годинами сидять перед екранами своїх комп’ютерів, жертвуючи навіть часом на сон, ховаючись таким чином від батьків та друзів та втікаючи в свій комфортний віртуальний світ, який вони самі собі створили. 

Найбільш вразливі до такої залежності діти, в яких мало друзів та не надто тісні стосунки з батьками або їм бракує спілкування з ними; а також ті, кому складно зав’язувати нові знайомства чи некомфортно почувають себе у суспільстві. Вони відчувають покинутість, незахищеність та бояться зовнішнього світу, а тому з задоволенням ховаються у світі віртуальному, який дарує їм яскраві враження, “друзів” та увагу.

Що можуть зробити батьки?

Артикулювати проблему:

Важливо, щоб в подібній ситуації батьки діяли разом. Обговоріть цю ситуацію разом та виробіть спільну точку зору на проблему та стратегію поведінки. Ваша дитина повинна чути однакові аргументи та бачити однакове ставлення до проблеми з боку обох батьків. Морально підготуйтеся до бурхливої емоційної реакції, що йтиме від вашої дитини. Не піддавайтеся сльозам, умовлянням та проханням вашої дитини – гніть свою лінію, але з повагою та любов’ю до дитини. Саме тому так важливо, щоб мати і батько казали однакові речі і висловлювали однакову думку щодо інтернет-залежності. Так дитина не матиме шансів ховатися за спину когось з батьків.

Показати, що вам не все одно:

Починайте розмову про інтернет-залежність та ваш намір боротися з нею з нагадування своїй дитині про те, що ви її любите та, перш за все, піклуєтеся про її добре самопочуття та здоров’я. Адже діти майже завжди асоціюють слово “проблема” з критикою та звинуваченнями на свою адресу. Щоб цього не сталося і щоб така розмова пройшла з найменшими моральними втратами і для вас і для вашої дитини запевніть її в тому, що ви в жодному разі не звинувачуєте її в чомусь та не збираєтеся карати. Позиціонуйте це як життєво-необхідні зміни в її та вашому житті. Скажіть про те, що ви не збираєтеся повністю позбавляти її інтернету та будьте готові розлого аргументувати чому саме варто суттєво зменшити час, що вона проводить в інтернеті.

Не менш важливо одразу запропонувати на вибір своїй дитині кілька альтернативних варіантів чим замінити години в мережі.

Підвищити свій рівень комп’ютерної грамотності:

Дуже часто наші діти тямлять в комп’ютерах та техніці набагато краще за нас. Тому було б непогано навчитися принаймні елементарних речей. Наприклад, вміти перевіряти які саме сайти відвідувала ваша дитина та встановити додаток, який би показував вам скільки вона насправді часу провела в мережі інтернет.

Встановити розумні обмеження:

Деякі батьки вважають, що найкращий спосіб позбавити свою дитину такої залежності – забрати в неї комп’ютер та взагалі всі гаджети, які мають доступ до інтернету. Деякі вважають, що якщо завантажать дитину по вуха домашніми справами – вона не матиме час на інтернет. Втім, це все не матиме жодного позитивного ефекту. Повірте, дитина все одно знайде спосіб вести активне життя в мережі. Краще шукайте вагомі аргументи для того, щоб довести своїй дитині, що постійне життя в інтернеті не призведе у підсумку ні до чого доброго. Та встановіть правила користування мережею, яким муситимуть слідувати всі члени родини. Наприклад, доступ в мережу в будні можливий тільки після виконання домашньої роботи, а на вихідні – тільки після виконання певних домашніх обов’язків та сімейного походу в кіно чи до бабусі з дідусем.

 

За матеріалами:

https://www.webroot.com/us/en/home/resources/tips/ethics-and-legal/family-internet-addiction-what-can-parents-do