Дитина подавилася: як швидко допомогти і не зашкодити

Згадайте своє дитинство – чи не кожен з нас потрапляв у ситуацію, коли їжа «не туди пішла» або коли «випадково» намистина потрапила до носа. Найчастіше все минало переляком. Та бувають випадки, коли дитина не може сама відкашлятися, тому дорослим треба діяти швидко і чітко дотримуватись інструкції.

Тато та підприємець Сергій Цибульський і лікар Юрій Кривоніс обговорили та продемонстрували, як правильно надавати першу допомогу дітям при удавленні. Розбираємо по пунктах.

Профілактика

Превентивні заходи рятують більше, ніж медична допомога. Найкраще не допустити ситуацію, коли дитина вдавлюється. Ці два короткі правила мають знати не тільки батьки, але і діти.

  1. Їжа

Їжа має відповідати віку дитини, якщо дитина маленька краще не давати їй страви з великими для неї шматочками. Навчіть дитину, що під час прийому їжі вона не має гратися або розмовляти.

  1. Іграшки

Приберіть речі з дрібними деталями, щоб дитина не могла до них дотягнутися. Слідкуйте за маркуваннями на іграшках – не призначені для дітей молодше 3 років, значить не давайте.

Ознаки вдавлення

До того як розпочинати надавати допомогу, треба розпізнати цей стан.

Перше, що відбувається при удавленні – кашльовий  рефлекс. Дитина почала активно викашлювати щось, то найімовірніше це вдавлення.

Якщо дитина подавилася, треба визначити – повна обструкція дихальних шляхів чи ні, від цього залежатиме характер надання допомоги.

Допомога дитині при неповній обструкції дихальних шляхів

Просвіт дихальних шляхів перекритий не повністю, коли дитина може вдихнути, кашляє, голос слабкий, сиплий, плач зі звуком. Якщо це старша дитина ми можемо запитати у неї чи вдавилася вона.

Якщо старша дитина подавилася, наприклад, під час їжі – нахиляємо тулубом наперед і даємо можливість кашляти.

Також при удавленні вдаються до плескання по спині і це треба теж робити правильно. Якщо ви хочете поплескати по спині, то це треба робити у горизонтальному положенні дитини. Коли дитина стоїть і її плескають по спині – це може просунути стороннє тіло і воно з неповної обструкції може зробити повну.

Із вдавленням немовляти пов’язано багато страхів, дитинка може вдавитися, коли її годують. Як допомогти у цьому віці?

Дитину грудного віку потрібно перехилити горизонтально на передпліччя або на бік і дати можливість викашлятися. Краще, щоб сідниці були вище голови.

Та не варто підвішувати догори низом, як іноді роблять батьки. Треба пам’ятати, що у дитини слабка фіксація шиї, а голова важка – може трапитись травма. Бити по спині немовля не треба, дитина все викашляє, бо, зазвичай, то рідка їжа.

Допомога дитини при повному удавленні

Якщо повна обструкція дихальних шляхів – дитина не може говорити, кашляє і плаче беззвучно. На питання – «ти вдавився», вона може лише кивати. У такому випадку, ви маєте менше хвилини, поки дитина не втратила свідомість.

Якщо дитині рік і старше, треба підійти до неї ззаду, знайти навпомацки рівень пупка, прикласти кулак над пупком, другою рукою зафіксувати першу. У такому положенні зробіть 5 поштовхів на себе і вгору під кутом 45 градусів. Зазвичай стороннє тіло вилітає і цього достатньо.

Якщо цього не відбулося, можна перехилити дитину через коліно та нанести до 5 різких ударів між лопатками. Якщо не допомогло, переходьте знову до поштовхів у живота.

Як надавати першу допомогу при удавленні, коли дитина знепритомніла?

Перше, що ви маєте зробити – це викликати швидку допомогу і чітко вказати, що дитина вдавилась, втратила свідомість та ви розпочинаєте реанімаційні заходи.

Юрій Кривонос зазначає, що іншого варіанту не існує: «Що відбувається зі стороннім тілом, коли ми проводимо штучні вдихи? Воно проходить далі в дихальні шляхи. Але є трахея, яка розділяється на два бронхи. Правий бронх ширший і розташований так зручно, що це стороннє тіло зазвичай потрапляє до нього і у дитини залишається одна легеня, але вона може дихати.

Під час реанімаційних заходів, ми натискаємо на грудну клітину і таким чином повітря виштовхує стороннє тіло до рота. Виконавши 30 натискань – треба перевірити чи не з’явилося стороннє тіло у роті.

Немовлятам до року  поштовхи живіт робити не треба, вони можуть бути дуже травматичними.

Що ж робити, якщо немовля вдавилося і не дихає – треба опустити дитину на рівну поверхню сідницями вище голови і нанести до 5 ударів між лопаток. Потім перевертаєте дитину на спину і перевіряєте чи не з’явилося стороннє тіло  – якщо ні, то виконуєте 5 поштовхів у грудну клітину і так зробіть два цикли.

Усі відео із серії #СуперТАТОможе шукайте тут.