Фінансова грамотність: як навчити дитину правильно розпоряджатися грошима

Особливо з пандемією коронавірусу багато сімей відчувають стурбованість щодо фінансового становища. В умовах заощаджень необхідно, щоб усі члени родини розуміли важливість грошей, зокрема й діти. Дітям дошкільного віку складно одразу зрозуміти, що таке економія та сімейний бюджет, водночас батьки можуть почати з малого та навчити їх основам фінансової грамотності.

Що це таке – фінансова грамотність?

Загалом, це набір навичок, які дозволяють ухвалювати розумні рішення щодо грошей. Фінансова грамотність означає, що ви розумієте, як заробляти, заощаджувати, витрачати та інвестувати кошти. Для дітей усе починається з уміння заробляти власні гроші та розпоряджатися ними.

Чому фінансова грамотність важлива для дітей?

Якщо ви почнете пояснювати дитині основи фінансової грамотності з раннього віку, ви зможете прищепити їй хороші звички, які принесуть користь у подальшому житті. Розповідайте дитині про гроші і дозволяйте їй ставити питання. З часом у неї сформуються навички правильного поводження з грошима.

Що допоможе?

Найкраще використовувати навчальні заняття. Так дитина отримає особистий досвід поводження з грошима і краще засвоїть уроки. Розглянемо кілька занять, які можна використовувати для цього.

Дітей 4-5 років можна навчити номіналам монет і банкнот. Дайте кілька різних монет і банкнот, нехай вона їх потримає, відчує вагу, розмір, зверніть увагу на колір. Потім запропонуйте відрахувати певну суму.

Попросіть дитину порахувати гроші і скласти їх в окремі пачки. Це допоможе навчити дитину усного рахунку. Як нагороди можете видати їй невелику суму.

Грайте у рольові ігри, наприклад, у ринок. Дитина може бути продавем, а ви – покупцем. Завдання полягає у тому, щоб дитина перераховувала гроші, які ви даєте їй за товар, і правильно давала вам решту.

Поясніть дитині, в чому полягає різниця між бажаним і необхідним. Попросіть її скласти список речей, які вона хоче. Дітям молодшого віку можна дати старі журнали, щоб вони вирізали зображення бажаних предметів. Потім поясніть їм, що таке необхідні речі. Складіть разом список речей, які необхідні для виживання – вода, харчі, одяг, житло, і речей, які дитина хоче – іграшки, смаколики тощо.

Як дитина може заробити кишенькові гроші

Деякі батьки дають дітям кишенькові гроші, деякі – ні. Попри ваше ставлення до кишенькових грошей, дитина має купу способів їх трохи заробити. Наприклад, ви можете давати дитині гроші за те, що вона помила за собою посуд чи погуляла з собакою. Те ж саме можуть робити бабуся з дідусем або літні сусіди.

Можете також запропонувати родичам дарувати дитині гроші замість іграшок на свята. Грошовий подарунок дитина може зберігати у скарбничці, або ви можете відкрити їй накопичувальний рахунок у банку.

Благодійність

Також важливо навчити дитину жертвувати гроші на благодійність. Можливість віддавати частину зароблених грошей на шляхетні цілі дасть дитині відчуття цілеспрямованості і причетності до справи, корисної для суспільства.

Дозвольте дитині самій обрати вид благодійності – захист тварин чи допомога місцевому дитячому будинку.

За матеріалами: childdevelop.com.ua

Фото: Pixabay