Як допомогти дитині навчитися читати: методи та поради

Насамперед у батьків виникає питання: коли варто вчити дитину читати, а головне як. Пропонуємо розібратися у найголовніших деталях.

Буває, хоч і не дуже часто, що вже у два роки дитина знає букви, і навіть читає по складах. Якщо ви хочете познайомити дитину з літерами в такому ранньому віці, спочатку спробуйте визначити, чи хоче цього сам малюк?

Якщо дитина ще не йде в перший клас, то поспішати з навчанням не варто. Водночас, якщо ви погоджуєтеся з тим, що основний розвиток припадає на період до трирічного віку, то звісно можете спробувати залучити дитину до букв. Якщо не відчуєте опору, а лише зацікавленість, то продовжуйте.

Читання змалку

Чи задумувалися ви про те, що навчаєте дитину бути читачем ще з раннього дитинства, коли самі читаєте їй книжки. Можна сказати, що в такий спосіб розвивається навичка слухача, але ж і зацікавленість книгою теж виникає.

Щоб зрозуміти, чи будуть цікаві вашій дитині букви, купіть для неї кубики з літерами. У процесі гри ненароком покажіть дитині букву і назвіть її. Попросіть повторити. Зверніть увагу дитини на саму літеру. Якщо малюк повторив за вами, а потім ще й запитав про іншу, то він зацікавився. Тут головне – не поспішати. Ви не маєте одразу навчити дворічну дитину читати, спочатку треба знайомити і розвинути пам’ять.

Також завжди відповідайте правдиво. Неправильно вважати, що мала дитина не зрозуміє складних речей. Спростіть пояснення, тоді вони стануть доступнішими для дитячого розуму. Якщо малюк запитає вас, що це за літера, навіть якщо вона англійська, говоріть так, як є насправді, і називайте цю букву.

Методики раннього розвитку

Найпоширенішими є картки Домана та кубики Зайцева. Обидва способи мають недоліки, але вирішувати, чи обирати їх, лише вам. Картки спрямовані на запам’ятовування графічного написання самого слова, а дитина, навчена читати по кубиках Зайцева, плутається при поділі слова на склади. Не всім дітям подобаються такі методи.

Навчити читати можна без допомоги методик і репетиторів. До того ж сьогодні існують стільки різноманітних матеріалів та ігор. Якщо ви вже засвоїли всі звуки-букви, то можна переходити до читання по складах.

Для цього привчіть проспівувати кожен звук у складі. Напишіть на папері найуживаніший дитиною склад і покажіть, як необхідно його проспівати, наприклад «мммммааааааа» чи “ннннннннннааааааа”.

Навчитися читати по складах займає найбільше часу. Після цього ви зможете складати слова і читати їх. Поєднуйте навчання із життям, читайте назви магазинів, вулиць, купіть печиво у формі літер, грайте з дитиною у словесні ігри (придумати слова на певну літеру, придумати слова з одним складом тощо).

Будьте самі зацікавлені в цьому, покажіть це дитині, налаштуйтеся на позитивний результат, а ще на те, що, можливо, на навчання вам доведеться витратити не один рік, хоча діти різні, і декому може знадобитися лише кілька місяців. У будь-якому разі залишайтеся для дитини тим вчителем, який допомагає, підбадьорює і який пишається.

За матеріалами: 4mamas

Фото: Pixabay