Як говорити з дітьми про безпеку в інтернеті: поради для батьків

Учні 6-8 класів, тобто діти 11-14 років, проводять в інтернеті три та більше годин на день. Про це свідчать дані дослідження освітнього проєкту #stop_sexтинг.

Як зазначають експерти, найчастіше діти стикаються з такими ризиками: неприємні або образливі повідомлення, запитання про місце проживання, пропозиція дружби від незнайомця, прохання відкрити невідоме посилання або надіслати фото чи відео.

Як говорити про інтернет-безпеку з дітьми

Розмова не має бути незручною або схожою на лекцію. Найкраще провести бесіду за вечерею, під час подорожі або в розмові перед сном. Дорослим рекомендують дати час дитині, щоб сформулювати думки; виявити залученість, ставлячи відкриті запитання, щоб спонукати до більш змістовних відповідей; говорити привітно. Це допоможе дитині комфортно спілкуватися про своє повсякденне онлайн-життя.

Готуючись до розмови, варто ознайомитися із застосунками та платформами, які використовують діти, а також із поширеними проблемами безпеки в інтернеті.

Про складні речі варто говорити простими словами. Іноді як батьки, так і діти можуть уникати складніших тем, як-от: порнографія, секстинг, онлайн-стосунки тощо. Однак такі розмови так само важливі, як і розмови про надмірний екранний час та кібербулінг. Вони відіграють ключову роль у тому, щоб допомогти дітям розпізнати ризик і шкоду в інтернеті.

Деякий контент може спричинити у молодих людей відчуття депресії, тривоги або невпевненості. Алгоритми, які пропагують самоушкодження, фейкові новини чи інший шкідливий вміст, можуть впливати на те, як діти думають і відчувають навколишній світ.

Важливо, щоб діти розуміли, куди звертатися, якщо їм потрібна підтримка, наприклад, дитина може поговорити з дорослим, якому довіряє, або зателефонувати на гарячу лінію 1545 (далі обрати 3).

Намагайтеся завжди підтримувати з дітьми довірливі стосунки. Тоді дитина просто і відкрито буде ділитися з дорослими інформацією про улюблених блогерів та ютуб-канали, а також поінформує у разі, якщо незнайомець буде вимагати будь-що, звернеться за порадою щодо налаштування конфіденційності тощо.

Куди звертатися по допомогу у разі онлайн-ризиків для дітей

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 15-45. Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.

Психологічна лінія підтримки #stop_секстинг. За безкоштовними та конфіденційними консультаціями можуть звернутися діти та дорослі.

Портал повідомлень про небажаний контент IWF. На порталі можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити подальшої сексуальної експлуатації.

За матеріалами Міністерства освіти та науки

Фото: Pixabay