Як мінімізувати стрес дитини від евакуації: поради від психологині

В Україні триває війна, і це завжди важко для сприйняття. Що ж тоді говорити про дітей, які точно не повинні страждати. Практикуюча психологиня із питань дитячої та сімейної психології Тамара Добудогло розповіла для “Сьогодні”, як допомогти дітям пережити шок від переїзду.

Сьогодні багато батьків обирають можливість вивезти дітей за кордон, бо це безпечно. І з чим ми стикаємося, коли приїжджаємо до нової країни з дитиною? З шоком. Своїм та дитячим.

Що із цим можна зробити?

Щоб допомогти/полегшити адаптацію в новій країні для малюків, пам’ятайте перше і дуже важливе правило – чим більше ви залишатиметеся на одному (незмінному) місці, тим краще для дитячої психіки. У цьому більше стабільності.

  • (по можливості) визначити нове місце – для іграшок/ігор, сну, їжі

Це може бути навіть куточок у кімнаті, але він є стабільний, ним можна користуватися, там можна обживатися.

Немає нічого гіршого для дитячої психіки ніж “це тимчасово, не звикай”. Тому – “тепер ти можеш розкласти тут свої іграшки”, “тут можна розставити/розкласти все як тобі подобається”, “це наш новий будинок – давай зробимо тут затишно”.

  • (по можливості) піти в магазин і дати дитині вибрати 1-2-3 нові іграшки.

Навіть якщо буде щось маленьке або щось із центру гуманітарної допомоги – чудово! Це початок активності на новому місці. Це корисно для психіки.

  • якщо у вас з’явилося нове житло (тимчасове чи ні), його потрібно обжити

Якісь найменші дрібниці, які допоможуть і вам і дитині “позначити” нове місце і зробити його “своїм”.

  • (по можливості) виходити гуляти

Знайти майданчик із дітьми, нехай дитина побачить, що є інші малюки. Що вони теж граються, сміються, розмовляють. Вони мають зрозумілу для дитини активність.

Пам’ятайте, що дитина захоче грати чи знайомитися з дітьми не одразу. Дайте їй час. Можна просто подивитися, як діти грають, можна пограти поруч самому або з мамою тощо.

  • будь-які тілесні практики

Масажі/пальчикові ігри/погладжування. У нашому дитинстві були чудові ігри “рейки-рейки, шпали-шпали…”. Таких ігор багато в інтернеті, шукайте та робіть.

Тілесний контакт дає сильне почуття зв’язки з рідними, безпеки та комфорту. Це завжди весело, а веселощі розслабляють.

  • режим та ритуали

У дитини має з’явитись режим, хоча б загальний. І порядок дня зі своїми ритуалами. Там, де є зрозумілий сюжет та повторюваність дій, там безпечно.

  • малювання/ліплення/спільні ігри.

Ну це, здається, очевидно, але все одно.

  • якщо вам вдалося забрати із собою якісь іграшки, нехай вони стануть “обережками” на новому місці.

Але в жодному разі не робіть їх нагадуванням “колишнього життя”.

Фото: Pixabay