Як не можна лікувати грип у дітей: поради від сімейного лікаря

Навіть на тлі всесвітньої пандемії коронавірусу, варто пам’ятати, що інші хвороби також не сплять. Наприклад, грип. Але ще важливіше знати, що самолікування може призвести до небезпечних наслідків. Лікувати має лікар. У Міністерстві охорони здоров’я поспілкувалися з сімейним лікарем Вадимом Вусом, який докладно розповів, що не можна робити під час лікування грипу у дітей.

Наприклад, небулайзерна та інгаляційна терапія може бути небезпечною для маленьких дітей, бо призводить до збільшення об’єму слизу в дихальних шляхах. Не менш небезпечними є антибіотики: вони не впливають на віруси, тому не можуть вилікувати грип, однак звикання бактерій до них може призвести до того, що антибіотики можуть не спрацювати, коли насправді будуть потрібні. Але про все детальніше.

Небулайзери та інгалятори можуть призвести до збільшення об’єму слизу в дихальних шляхах

Небулайзери використовують під контролем лікаря при бронхіальній астмі, захворюваннях нижніх дихальних шляхів. При застуді чи грипі їх використовувати недоцільно.

Інгаляційна терапія може бути небезпечною для маленьких дітей, бо призводить до збільшення об’єму слизу в дихальних шляхах. Крім того, комбіновані рослинні суміші (евкаліпт, ротокан), які дуже полюбляють бабусі, можуть спровокувати алергічну реакцію і в такий спосіб утруднити дихання. Корисніше контролювати вологість повітря в кімнаті на рівні 70±10% за допомогою гігрометра.

Сиропи від кашлю та комбіновані ліки не можна давати маленьким дітям

Сиропи від кашлю” можуть бути шкідливими для дітей до 4 років, бо як і інгаляції можуть спричинити надлишкове утворення слизу в дихальних шляхах.

Інколи спостерігаю, що призначення відхаркуючих призводить до посилення нічного кашлю у дітей,” – каже сімейний лікар.

А так звані “комбіновані ліки від застуди” полегшують симптоми у дорослих, однак заборонені для дітей молодшого віку.

Комбіновані препарати комбінують не тільки позитивні, але й побічні ефекти, які важко передбачити. До них можуть відноситись потьмарення свідомості, часте серцебиття, підвищення тиску”, говорить Вус.

Імуномодулятори лікують онкологію, а не грип

Імуномодуляторами називають препарати, які начебто покращують імунітет у здорових людей чи допомагають одужати пацієнтам з грипом. Насправді ж імуномодулятори (імуностимулятори та імунодепресанти) використовують в усьому світі при серйозних захворюваннях, зокрема онкології чи при трансплантації органів.

Батькам, які прагнуть призначення імуномодуляторів, рекомендується більше вкладатись в профілактику: загартовування, фізкультуру, позитивні емоції. А ефективність іміномодуляторів/стимуляторів при грипі на сьогодні не доведена.

Антибіотики не впливають на віруси

У половині випадків українці лікуються антибіотиками, коли насправді не потребують їх.

Антибіотики пригнічують або вбивають бактерії. Вони не впливають на віруси. Грип та ГРВІ – це вірусні захворювання. Внаслідок ускладнень грипу може виникнути бактеріальна інфекція. Лише в таких випадках лікар призначає антибіотики.

Часте й несистемне використання антибіотиків призводить до нечутливості бактерій до цих ліків в майбутньому. Тобто коли вам насправді потрібні будуть антибіотики вони можуть не спрацювати.

Інтерферони, антигістаміни, вітаміни та фітопрепарати

Інтерферони призначають при визначених вірусних інфекціях (гепатит) або при системних захворюваннях (розсіяний склероз, деякі види ракових хвороб, вітіліго, імунні гемолітичні анемії), а антигістамінні (лоратидин, супрастин тощо) – для пом’якшення симптомів алергії.

На сьогодні відсутні докази ефективності як інтерферонів та протиалергічних препаратів, так і вітамінів та фітопрепаратів, для лікування грипу.

Гомеопатія може дати хіба що ефект плацебо

Суть гомеопатії полягає в тому, що пацієнт приймає надзвичайно низьку концентрацію препарату. Той самий препарат у великій концентрації провокує ті ж симптоми, що і хвороба.

При такому “лікуванні” дуже легко сприйняти природний перебіг захворювання як чарівний ефект гомеопатії. Також гомеопатія може мати ефект плацебо.

Противірусні призначають у поодиноких випадках

Численні препарати, які згідно з рекламою є противірусними та звільняють від грипу за лічені хвилини, це найчастіше профанація. При легкій формі грипу в застосуванні противірусних препаратів немає необхідності.

Єдині противірусні з хоч і низькою, але доведеною ефективністю це озельтамівір і занамівір. Однак вони призначаються лікарем у разі ускладненого грипу, появи небезпечних ознак або коли грип діагностують у людей з груп ризику в перші дві доби захворювання” каже сімейний лікар.

До ускладнень грипу відносяться: пневмонія, фебрильні судоми, міозит (запалення м’язів), інфекційно-токсичний шок, гостра серцева недостатність, міокардит, синдром Рея, Гієєна-Барре, енцефаліт, менінгіт.

Небезпечні ознаки грипу це ціаноз; задишка; геморагічний висип; кровохаркання; багаторазове блювання та/або діарея; біль за грудиною; гіпотензія; брадикардія, аритмія; порушення свідомості; судоми, збудження. Якщо є будь-який із цих симптомів негайно телефонуйте 103.

За матеріалами: МОЗ

Фото: Pixabay