Як перебувати в ресурсному стані під час війни: поради від експертки

75% батьків відзначають, що їхні діти демонструють ті чи ті симптоми травматизації психіки. Один з поширених – так звані емоційні гойдалки, коли настрій швидко і без зовнішніх причин коливається від дуже гарного до надзвичайного поганого і навпаки, пише “Освіторія”.

Також кожна п’ята дитина має порушення сну. Саме тому дорослі мають якомога швидше повертатися до нормального ресурсного стану, щоб бути надійним захистом і тилом для дітей та близьких.

Експертка освітнього проєкту із проведення груп соціальної підтримки «Час поговорити» Аліна Касілова поділилася п’ятьма порадами, що допоможуть повернутися до щоденної рутини, корисних звичок та бути підтримкою й опорою для рідних.

Турбота про себе

Дуже важливо за можливості достатньо їсти та пити воду, створювати комфортні умови для роботи, оскільки це допомагає задовольняти базові потреби. Це дієвий корисний інструмент для психоемоційної підтримки, особливо в кризових ситуаціях.

Звичні справи

Про що йдеться? Наприклад, якщо ви раніше пили склянку води з лимоном на початку дня і зараз перебуваєте в безпеці, то потрібно відновлювати цю традицію. Якщо раніше ви періодично навчались онлайн, відвідували корисні події, то зараз можете повернутися до цього. Це впливає на відновлення психологічної рівноваги.

Говоримо про переживання

Обговорюйте ваші почуття з тими, з ким вам комфортно: з близькими, друзями, у групах підтримки.

Хоча, звісно, є люди, які не хочуть говорити про переживання. У такому разі можа писати все на папері. Якщо ж розумієте, що розмови з друзями, у групах підтримки та прописування емоцій вам не допомагають, обов’язково зверніться до психолога.

Про почуття безпеки

Спробуйте відновити це почуття. Як це зробити під час війни? Наприклад, ви можете створити безпечне та комфортне місце для перебування під час повітряної тривоги або пройти навчання з домедичної допомоги чи самозахисту.

План “що якщо”

Розробіть план на будь-який розвиток подій, що викликає занепокоєння. Для прикладу: що робити в разі повітряної тривоги? Що робити під час обстрілів у місті? Що робити, якщо потрібно буде виїхати з міста, країни?

Варто пам’ятати, що кожен наш стан зараз є нормальною реакцією на ненормальні події. Людям можуть допомагати різні кроки для відновлення власного ресурсу.

“Час поговорити” – це освітній проєкт, навчання для дорослих щодо проведення мінігруп соціальної підтримки.

Фото: Pixabay