Як підготуватися до батьківства: поради для майбутніх тат

Для кожного чоловіка той момент, коли він дізнається, що незабаром стане батьком – визначальний у житті. І цілком нормально відчувати змішані емоції – від щирої радості до розгубленості, навіть якщо чоловік чекав на цього.

Водночас треба заспокоїтися та зібратися з думками. Експерти порталу Healthline підготували декілька порад, які допоможуть підготуватися до батьківства та стати найкращим татом.

Поговоріть про виховання дітей із партнеркою

Обговоріть важливі та суперечливі питання щодо виховання дитини з партнеркою. Якими батьками ви себе бачите? Чи буде дитина спати в дитячому ліжечку у своїй кімнаті чи в спільній? Ви обоє працюватимете чи хтось візьме декретну відпустку? Які у вас плани щодо догляду за дитиною?

Водночас важливо пам’ятати, що все це – поки в теорії, адже коли народиться дитина, ваші почуття і плани можуть кардинально змінитися.

Турбуйтеся про власне здоров’я

Ще до народження дитини необхідно зосередитися на власному здоров’ї. Наприклад, якщо ви курите, то варто спробувати кинути. Крім цього, змінити звички в їжі. Правильне та збалансоване харчування допоможе легше пережити довгі дні та ночі з новими батьківськими обов’язками. Якщо ви давно не були у лікаря – запишіться на медичний огляд.

Станьте командним гравцем

Необхідно навчитися взаємодіяти, як команда – розподілити обов’язки так, щоб всім було комфортно.

Ваша команда має вирішити, наприклад, хто буде присутній на пологах, як скоро до вас прийдуть гості і ще купу інших питань.

Зрозумійте, яким батьком ви хочете бути

Якщо вам пощастило зі стосунками з власним батьком, можливо, ви захочете бути таким же, як він і керуватися його досвідом.

Якщо ні – то не проблема. Адже ви самі вирішуєте, як підходити до батьківства. Ви можете знайти свій власний приклад для наслідування. Ви створюєте цю роль з нуля, і вам вирішувати, якою вона має бути.

Знайдіть друзів-батьків

Познайомтеся з досвідченим батьком. Маючи когось, хто знає всі радощі і проблеми батьківства, ви зможете поставити йому питання, попросити поради або просто поспілкуватися на цю тему.

Існує безліч онлайнових груп, а також зустрічей молодих тат.

Зокрема, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні були створені татохаби в Києві, Вінниці і Одесі в рамках Програми “ЄС за гендерну рівність: разом проти гендерних стереотипів та гендерно зумовленого насильства”, що фінансується Європейським союзом.

Також активності для татів з дітьми в Краматорську, Троїцькій громаді, Рубіжному, Мирнограді та Бердянську функціонують у межах Програми ООН з відновлення і розбудови миру UNRPP, що підтримується 12-ма міжнародними партнерами.

Ходіть на консультації з партнеркою

Передпологові консультації допоможуть вам більше дізнатися про вагітність та про розвиток дитини. Також ви зможете поставити ті питання, які вас турбують.

Зрозумійте, що сексуальне життя може змінитися

Відновлення після вагітності вимагає часу, і мова не лише про шість тижнів, необхідних для фізичного відновлення після пологів.

Важливо бути чутливим до всіх змін, які ви обидва переживаєте – відсутність сну, годування груддю, емоційний вплив від появи дитини – і спілкуватися зі своєю партнеркою щодо її потреб та ваших особистих, коли справа стосується інтимної близькості.

Беріть участь у приготуванні до зустрічі з немовлям

Ви можете дізнатися, як встановити та використовувати автокрісло або зібрати меблі чи пофарбувати дитячу кімнату. Дослідить, які дитячі візки кращі. Також можна пройти разом із партнеркою курс підготовки до пологів або годування груддю.

Відзначайте разом позитивні моменти

Обирайте разом з партнеркою одяг для вашої майбутньої дитини. Або разом заповнюйте журнал самопочуття під час вагітності. Також можна фотографуватися в період очікування дитини, щоб потім зробити милий колаж. Фіксувати такі життєві зміни для вас так само важливо.

А ще можна робити вечірки. У Європі та США розповсюджені такі собі бебі-шауер (baby shower). Це така традиція, коли друзі родини влаштовують свято на честь майбутньої дитини і влаштовують подарунковий “душ для дитини”. Прийнято дарувати всякі дрібниці, підгузки та різні аксесуари. Не треба, щоб подарунки були дорогі, головне, щоб все було радісно та позитивно.

Водночас перед народженням дитини ви маєте обговорити з партнеркою такі важливі речі як похід до друзів або запрошення їх до себе. Якщо ви хочете запросити всіх кого ви знаєте на вечірку з нагоди народження дитини – чудово, але якщо ви захочете обмежити коло відвідувачів чи взагалі провести певний час наодинці з сім’єю – це так само добре. Але ви маєте попередити своїх знайомих про майбутні зміни, які матимуть вплив на частоту чи тривалість зустрічей. І це нормально.

Розділіть обов’язки

У перші дні татам може здаватися, що їхня роль не така важлива, але це не так. Кілька дій, які може робити батько для новонародженого:

  • міняйте підгузки – не тільки вдень, але і вночі при пробудженні;
  • купайте дитину;
  • проводьте час із малюком в контакті шкіра до шкіри;
  • читайте малечі;
  • беріть на себе такі обов’язки, як посуд і прання.

Не забувайте про сон

Вам і вашій партнерці потрібен сон. Спіть по черзі, дрімайте, коли можете. Переконайтеся, що у всіх в домі є можливість виспатися.

Підтримуйте свою партнерку

І не лише в сімейних питаннях. Дуже важливо підтримати її, якщо вона вирішить вийти на роботу після відновлення або навпаки залишитися вдома. Також важливо спостерігати за проявами післяпологової депресії. Адже можливо, жінці знадобиться професійна допомога. 

Знайте, що ви важливі для вашої дитини

У вашого малюка попереду ціле життя, й іноді ви відчуватимете себе менш важливим. Але неодмінно будуть моменти, які змусять вас сяяти від батьківства – перше “тато” або питання, як поступити правильно, чи може ваша “особлива” пісня.

Батьківство полягає в тому, щоб бути у ньому довго. Ваша присутність в житті дитини – це подарунок, який ви даруєте їй – і собі – щодня.

Фото: Pixabay