Під час війни людина завмирає і намагається впоратися з реальністю. Усі плани зіпсовані, цілі та бажання переглянуті. Здається, що життя відібрали, не спитавши дозволу, не дали можливості до цього підготуватися.
Про те, як впоратися із таким станом та що робити, розповіла психологиня Ольга Корбут для Telegram-каналу “Психологічна підтримка”.
Спочатку прожити цю ситуацію як втрату
Це складно, тому що хочеться триматися за довоєнне минуле щосили. Але зв’язок з тим, що пішло назавжди, тягне назад, ставить життя на паузу. Дозвольте собі відчути злість та смуток. Головне не застрягти в цих станах. Адже зараз атмосфера “благодатна” для страждання, а тих, хто критикує радість та задоволення, забагато.
Не вимагати від себе стільки ж, скільки раніше
Зараз люди, так би мовити, регресують, відкочуються назад у примітивні форми захисту та задоволення базових потреб. Йдеться про піраміду Маслоу – безпека, повітря, вода, їжа, сон. Це нормально, і не треба спонукати себе на великі справи, якщо ви не висипаєтеся або щодня чуєте сирени повітряної тривоги.
Починати будувати короткострокові плани
На годину, день, тиждень. Акуратно та поступово, не перестрибуючи “через сходи”.
Не лаяти себе, не звинувачувати, якщо спочатку не виходить
Внутрішня підтримка є особливо важливою. Але чи можете ви взагалі спиратися на себе та свої відчуття? Якщо ні, цю опору потрібно поступово виростити.
Розпочати пошук нових сенсів
Сенси – це те, що тримає нас на плаву, допомагає справлятися з неідеальністю світу і з нашою незадоволеністю ним. Сенси не універсальні. Нема списку, який підійде всім, і його потрібно створити самому. У когось це можуть бути діти, в когось робота, хтось бачить себе в спорті, а хтось у тихому сімейному житті.
Головне намагатися бути у стані “хотіння”, внутрішньо наповнюючись важливими особисто для вас речами.