Діти важко адаптуються до війни. Вони можуть не розуміти, чому хтось на фронті, а хтось – ні. Батьки не завжди вміють легко пояснити дітям принципи хвиль мобілізації, та різницю між військовою службою і роботою з волонтерами чи активістами. У рубриці дайджесту “Все буде добре” – “Допомога психолога” – Андрій Жельветро розповів, як пояснити дитині, що не всі чоловіки зобов’язані йти на фронт.
Як приклад, була наведена історія сім’ї 4-річного Єгора. Коли його родина тимчасово перебувала у Львові, хлопчик ходив у місцевий дитсадок. Одного дня він почав розпитувати тата, чому той не на фронті. Цим він ставить батьків у незручне становище – вони не знали, як правильно пояснити.
Як пояснити дитині, що не всі чоловіки зобов’язані йти на фронт
- Не ускладнюйте пояснення словами, які дитина не розуміє. Схематично візуалізуйте процес мобілізації згідно з віком дитини.
Діти у садочку говорили про своїх батьків, і син міг почути, що батько має йти на фронт. Можна пояснити дитині візуально – намалювати на аркуші схематично президента, військових та людей. І пояснити, що коли президент дасть наказ, військові зателефонують батьку, і покличуть на фронт.
- Перенесіть фокус відповідальності з батька на 3-тю особу. Залучіть дитину до малювання схеми.
Запропонуйте намалювати схему ― ви даєте загальну картину, а він доповнює її своїм баченням. Тоді ваше бачення плюс його зусилля інтегруються в його розуміння.
- Розкажіть дитині, чим тато корисний в тилу.
Поясніть, у чому тато сильний – попросіть чоловіка, щоб він зробив фото, де він допомагає людям, а потім покажіть знімок дитині.
- Покажіть дитині фото та відео, які підтвердять, що тато ― герой.
Через фото поясніть, що тато – герой. Він допомагає людям, корисний у війні, має професію.
За матеріалами телеканалу СТБ
Фото: Telegram-канал президента Володимира Зеленського