Як правильно організувати життя першокласника: поради від психологині

Можна придбати зручний рюкзак і канцелярію, обрати найкращу школу і знайти найдушевнішу вчительку, але чи цього достатньо? Дитяча психологиня, психотерапевтка, кандидатка філософських наук Майя Плющева для проєкту “Навчаємось разом: дружня школа” розповіла, як правильно організувати життя першокласника.

1.Дайте час на відпочинок

За словами психологині, для повноцінного відпочинку дитячій психіці необхідно мати мінімум 2 години на день вільного часу, впродовж якого дитина зовсім нічого не робить.

2. Цікавтесь шкільним життям та почуттями дитини

Щиро питайте, що дитина дізналася (не вивчила, а саме дізналася) нового у школі, що її здивувало, що порадувало, що зацікавило, що обурило тощо.

3. Станьте на бік дитини

Розповідайте дітям про свої власні шкільні часи, згадуйте, як долали труднощі. Разом обговорюйте ваші страхи та невдачі. Продемонструйте свою готовність бути опорою та підтримкою.

Алгоритм роботи зі складнощами такий: спочатку ми вирішуємо проблему, а тільки потім проводимо роботу над помилками та розмірковуємо, як уникнути цієї проблеми у майбутньому.

“Дитину потрібно наситити переконанням, що батьки завжди на її боці, що на них можна покластися, до них можна звернутися з будь-яким питанням. Ви маєте підтримувати дитину, навіть якщо не підтримуєте якісь її вчинки або рішення. Звісно, ви маєте повне право щось заборонити, але в жодному разі не знецінюйте особистість дитини. І обов’язково щиро нагадайте дитині, що любите і цінуєте її”, – радить психологиня Майя Плющева.

4. Віддайте домашнє завдання школяреві

Психотерапевтка радить одразу домовитися з дитиною, що домашнє завдання – зона відповідальності лише дитини. Якщо вона не може впоратися з певним предметом, батьки мають організовувати репетитора або на батьківських зборах порушити питання про кваліфікацію вчителя чи ступеня складності домашніх завдань.

Також вона радить ніколи не заохочувати оцінки, уроки або виконання нормативних домашніх обов’язків грошовими виплатами, аби не викривити мотивацію дитини.

5. Організуйте простір і час для школи

6-7 років – оптимальний вік для організації своєї кімнати чи свого робочого місця (стола, стільця, полиці для підручників, місця для портфеля), а також установки правил.

“Продумайте правила так, щоб не скасовувати їх і не коригувати. Встановили лягати спати о 21:00? А виявляється, що хтось із батьків повертається додому о 21:15, і дитині важливо обійняти його перед сном. Уроки робимо з 17-ї до 19-ї? Але цей період частково перекриває час спільної вечері. Зробіть зручно усім”, – радить психологиня.

6. Створіть узагальнений розклад уроків та обов’язків

Добре разом намалювати розклад дня, вписавши туди й уроки в школі, і гуртки, і домашні обов’язки (наприклад, виносити сміття, вигулювати собаку, годувати рибок, чистити клітку хом’яка або лоток кота, поливати квіти, купувати хліб, витирати пил з меблів, мити підлогу тощо).

“Вчити поратися по господарству потрібно навчати і дівчаток, і хлопчиків! Це життєві навички людини, у них немає статевої сегрегації”, – зауважує Майя Плющева.

Якщо ви відчуваєте, що ваше дошкільнятко ще не першокласник, і йому треба “дозріти”, запевняємо: дитина обов’язково усьому навчиться. Просто їй потрібно трошки більше часу.

За матеріалами: Новое время

Фото: Pixabay