Як правильно вранці будити дитину: пояснює психолог

Давайте будемо чесні, ніхто не любить вставати рано вранці. Це вимагає певних зусиль. У дітей те ж саме. Але є різні причини, чому розбудити дитину в дитячий садочок або школу стає проблемою. Психолог Дмитро Карпачов зібрав деякі з них, а також запропонував декілька цікавих способів, які допоможуть батькам та дітям значно полегшити цей ранковий ритуал.

Чому дитина важко прокидається, хоч і не “сова”

не хоче в школу або садочок. З нелюбимими місцями виникає неприємна асоціація. Дитина розуміє, що не може відмовитися від цього (особливо якщо йдеться про школу), зазнає прикрощів і навіть розцінює це як насильство

Напередодні сильно перевтомилася, пережила стрес або довго робив уроки. У такій ситуації покладеного за віком часу на сон буде мало. Якщо є можливість, дайте дитині виспатися. Нехай навіть і за рахунок прогулу першого уроку.

Не любить або боїться ранкових ритуалів пробудження. Іноді батьки можуть вибирати дуже дивні методи – стягнути за ногу з ліжка, забрати ковдру, увімкнути яскраве світло або гучну музику.

Ліниться виконувати ранкові справи – руханку, душ, сніданок. Сприймає їх як батьківську примху.

Як допомогти дитині прокидатися із радістю

Завжди залишайте 10-20 запасних хвилин, щоб дитина повалявся в ліжку, спокійно прокинулася і при цьому нікуди не спізнилася.

Теплий халатик. У холодну пору року буває дуже незатишно вилазити з-під ковдри. На цей випадок купіть дитині пухнастий флісовий халат, в який приємно загорнутися. А до нього – кумедні капці.

Правильний контент. Увімкніть короткий мультик або відеоролик, який приверне увагу дитини і змусить остаточно прокинутися. Вона напевно захоче побачити, що відбувається на екрані, а значить – швидше вилізе з-під ковдри.

Приємна мелодія будильника. Обирайте максимально спокійний, мелодійний, неголосний звук будильника. Це дуже важливо, оскільки неприємні і різкі звуки немов сигналізують про небезпеку – людина прокидається в стресі.

Сонячне світло. Навесні, на початку осені і, звичайно ж, влітку з цим найпростіше. Не закривайте вікна щільними шторами або жалюзі. Так вранці кімната буде наповнена природним світлом, а в організмі дитини запустяться біологічні механізми, які відповідають за пробудження.

Смачні запахи. Постарайтеся встати раніше і приготувати сніданок. Аромат кави і випічки підніме на ноги навіть найзавзятішого соню. Також відмінно бадьорить запах масел цитрусових, базиліка, імбиру.

Ласкаве привітання. Обійміть дитину, тихо привітайтеся з ним, побажайте гарного дня. Спілкуйтеся спокійно, доброзичливо. І не нагадуйте про необхідність поспішати. Нехай перші хвилини після пробудження будуть наповнені позитивом.

Руханка. Якщо стягнути дитину з ліжка вдалося, постарайтеся привернути його до зарядки. Обирайте швидкі й універсальні комплекси, які ви зможете робити разом. Буде достатньо 5-10 хвилин, щоб сонливість пішла.

Корисний сніданок. Навіть якщо ви звикли не снідати, діти вранці повинні щось перехопити. У дитячих садках або школах не завжди годують смачно, а для запуску мозкових процесів, що відповідають за навчання, потрібна глюкоза. Придумайте якісь цікаві й корисні сніданки – в Інтернеті є безліч рецептів.

Ретельна підготовка. Якщо труднощі з пробудженням з’явилися через неорганізованість дитини чи ранкову метушню, то постарайтеся максимально підготуватися з вечора – скласти підручники та зошити в рюкзак, вибрати одяг, почистити взуття.

Найкращі друзі. Добре, якщо у вас є кіт або собака. Це найприємніші “будильники”. Просто запросіть тварину полежати поруч із дитиною. Незабаром той відчує присутність пухнастого друга, захоче його погладити і прокинеться.

Фото: Pixabay