Як стати супертатом? Що потрібно знати?

Як стати супертатом? Чи кожному це під силу? І на які аспекти батьківства варто звернути особливу увагу? Фонд ООН у галузі народонаселення представляє нову кампанію “СуперТато може”, де кожен тато знайде відповіді.

“Тато може, тато може все, що завгодно…” Пам’ятаєте таку дитячу пісню? Після перелічення здібностей тата в ній підводиться підсумок, що татові під силу все, але “мамою бути він не може”.

Жартівлива пісня досі для багатьох лишається лейтмотивом у розподілі обов’язків у догляді за дітьми. Розвагами займається тато. Вихованням – мама. Більше того, згідно досліджень Фонду ООН у галузі народонаселення, українські чоловіки проводять вдвічі менше часу із дітьми, ніж їхні партнерки. 63% з них вважають, що зміна підгузків, купання та годування – це виключно жіноча справа. Однак, у світі цей розподіл на жіночі й чоловічі справи стирається. Обоє партнерів перебувають з малюком з перших хвилин його життя і можуть дати раду і з купанням, і з підгузками, і з вихованням.

Яскравим прикладом цьому є нордичні країни. Там важко когось здивувати тим, що чоловік бере декретну відпустку по догляду за своїм новонародженим. Якраз навпаки: викликає здивування, коли він її не бере. До прикладу, у Швеції ідею із декретною відпусткою для обох батьків запропонували ще у 1974 році. У пари є 16 місяців декрету, які вона може як завгодно розділити між собою. Таке залучення татів до виховання малюка із перших днів життя приводить до того, що зникає розподіл на “мама може це, а тато – це”. Скандинавські країни показують, що і мама, і тато є рівноцінними партнерами у догляді за дитиною. Саме тому під час цьогорічної Nordic Night (Нордичної ночі) у Києві Фонд ООН у галузі народонаселення організував відкриту дискусію про відповідальне батьківство.

Який він – хороший тато? “Той, який хоче, щоб його дитина була щасливою і здоровою”, – кажуть учасники дискусії. Втім, цього бажання жоден батько не заперечить. Тому хороший тато не просто хоче, але й робить. Він включається в процес виховання одразу, а не коли його дитина піде до школи, прийматиме рішення до якого університету вступати чи з ким одружуватися.

 CуперТато може

Щоб допомогти татам стати більш залученими до виховання своїх дітей на усіх етапах, Фонд ООН у галузі народонаселення запустив кампанію “СуперТато може”. Це ініціатива у рамках проекту “Щастя у 4 руки”, яку Фонд уже 4 роки втілює разом із Міністерством соціальної політики. Проект покликаний привернути увагу до того, що в переважній більшості українських родин обов’язки розподіляються нерівномірно. Жінки витрачають приблизно у 3.5-4 рази більше часу на сімейні обов’язки, ніж чоловіки.

“СуперТато може” – це серія відеороликів, в яких експерти ведуть бесіди із зірковими татами про відповідальне батьківство. Наприклад, про планування вагітності, декретну відпустку для тата, те, як давати раду дитячим капризам чи залежності від ґаджетів. Подивитися ролики Фонду ООН у галузі народонаселення можна тут.

Брати участь в народженні малюка

Залученість тата до життя дитини потрібна ще до її появи на світ. Під час Nordic Night 2019 своїм досвідом у цьому поділився співак та актор Артур Логай. Він брав участь у пологах дружини. Тепер жартує, що до 14 годин у пологовому будинку готувався 9 місяців. “Ви ж готуєтеся до школи, до університету? До цього треба готуватися не менше”, – впевнений зірковий тато. Для підготовки до пологів і майбутнього батьківства зараз є спеціальні курси, нехтувати якими не варто. “Під час пологів жінка перебуває у критичному стані, вона боїться невідомості. Вам потрібно знати як її заспокоїти”, – каже Артур Логай, називаючи це “турботою помноженою на 25”.

Акушер-гінеколог Олена Мухіна підкреслює важливість участі тата у народженні малюка і наголошує, що ця участь не обмежується лиш тим, щоб просто постояти поряд. Головна роль чоловіка – психологічно підтримати дружину і забезпечити їй максимальний комфорт. “Ваша дитина – це ваш спільний проект. І зустріти його на цьому світі ви повинні також разом”.

Після народження малюка життя пари суттєво змінюється, і не всі пари до цього готові. “Поява дитини вносить корективи у стосунки. Тож важливо у цей період не втратити ту цінність взаємин між партнерами, яка була до того. Поважати того і ту, кого ти вибрав”, – ділиться своїми спостереженнями педіатр Ігор Побережний, учасник дискусії на Nordic Night 2019. Артур Логай зі свого досвіду молодого батька додає: “Ми стараємося, щоб дитина підлаштовувалася під нашу пару, а не навпаки. Нашої любові й енергії повинно вистачати не лише для дитини, але й для одне одного. Ми все рівно залишаємося люблячими партнерами”. Зірковий тато розповідає більше під час бесіди, яку ми записали у рамках кампанії “СуперТато може”. Подивитися її можна тут.

Залишити офісну роботу заради татівства

Андрій Мельничук повністю покинув офісну роботу і перейшов на фріланс, щоб бути із сім’єю після народження малюка. Одразу після звістки про вагітність дружини він почав вивчати можливості переходу на домашню роботу. А коли до пологів залишалося 3 місяці, уже постійно був поряд із дружиною. Із дому Андрій працює також 8 годин, але сам визначає як розділити їх протягом доби. “Це зручно і для татівства, і для вирішення побутових справ”, – вважає молодий тато. Більше того, він відчуває, що це пішло на користь стосункам із дружиною, які вийшли на новий рівень: “Ми тепер фактично цілодобово разом, і мені це дуже подобається”. Андрій Мельничук – чи не перший у своєму оточенні, хто наважився змінити режим роботи й абсолютно про це не шкодує. Він переконаний, що ніяка робота не зрівняється з тим, щоб бути присутнім, коли дитина робить перший крок. “Я бачу, як мій син росте, як він вчиться щось робити. Заради цього можна пожертвувати чим завгодно”, – запевняє молодий тато.

Думки 63% українських чоловіків про те, що зміна підгузків, купання та годування – це виключно жіноча справа, Андрій Мельничук не поділяє. “Чоловік цілком може робити усе на рівні із партнеркою, окрім грудного вигодовування”. Він також переконаний, що формулювання “чоловік повинен допомагати жінці із вихованням дитини” є абсолютно невірним. “Виховання дитини – це такий самий обов’язок чоловіка, як і жінки. Мама не може повністю компенсувати батька. Моделі поведінки, свій досвід – усе це треба змалку закладати в дитині. І ніхто інший, крім тата, цього не зробить”, – каже Андрій Мельничук.

Відповідальне батьківство починається ще до народження малюка. Коли планується вагітність, коли майбутні батьки разом ходять на курси, коли вони беруть участь у пологах і рівноцінно розподіляють обов’язки по догляду за дитиною. Нордичні країни у цьому задають хороший тренд на відповідальне й усвідомлене батьківство. Проте, мова не про слідування тренду. Мова про те, що перший крок, перше слово, перший синяк на коліні твоєї дитини  – це ті унікальні моменти, які ніколи більше не повторяться. Дитина – це спільний проект обох у парі. І кожен етап втілення цього проекту важливий як для мами, так і для батька. Тато може не лише гратися зі своїм малюком чи проводити виховні бесіди на прохання мами. Він може стати для своєї дитини супертатом, якому все під силу. А це, погодьтеся, – найпочесніша роль.