Як вийти зі стану завмирання під час війни: поради від експертів

Експерти телеграм-каналу “Подбай про себе” у межах “Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки” продовжують надавати поради для підтримки психологічного здоров’я. Цього разу вони підготували чек-лист, як вийти зі стану завмирання.

Тривожність та страх перед невідомим зменшуються, коли ми переводимо їх в усвідомлену дію тут та зараз. Зокрема, дію корисну, не компульсивну. Дія повинна бути спланованою, цілеспрямованою та контрольованою. Ми маємо покладатися тільки на свої сили, розуміти, як хочемо досягти результату, та знати, заради чого це все. Тобто поставити мету. Вона може бути маленькою чи великою, але головне, щоб вона була реалістичною.

  • Складіть список бажань та цілей, які ви можете досягти у реальних обставинах. Війна — це не привід відкладати мрії на потім.
  • Розплануйте свій день, щоб у ньому були активності для досягнення визначених цілей. Дотримуйтеся графіка. Постійно згадуйте, що ви втрачаєте, якщо не будете досягати зараз своїх цілей. Війна йде, але життя не чекає.
  • Додайте радощів, задоволень та корисної рутини у кожен день. Це важливо для відновлення внутрішнього ресурсу.
  • Будьте уважнішими до свого психічного стану. Регулярно запитуйте себе: “Я відчуваю зараз тривожність? Яка основна причина? Що я можу з цим зробити?”
  • Відзначайте власні успіхи у просуванні до мети. Поглиблюйте розуміння, які у вас зовнішні та внутрішні опори, що робить вас сильнішим.
  • Будуйте нові опори – навчайтеся, створюйте стосунки, приділяйте час хобі, піклуйтеся про психічне та фізичне здоров’я.
  • Якщо розумієте, що не можете контролювати свою тривожність, або відчуваєте, ваше життя все одно “стоїть на паузі”, зверніться по допомогу до психолога.

За матеріалами: Міністерство освіти та науки

Фото: Pixabay