Як захистити дітей від загроз в інтернеті: поради для батьків

За даними Internet Watch Foundation, кожна 12-та українська дитина отримувала прохання надіслати свої оголені фото. При цьому третина повідомлень про сексуальне насильство над дітьми онлайн стосується дівчат 11-13 років.

Експерти проєкту #stop_sexтинг нагадують про основні загрози для дівчат в інтернеті та що робити й як захистити, якщо дитина натрапила на злочинців.

Кожна дитина, яка має необмежений доступ до пристроїв, підключених до інтернету, перебуває в зоні ризику. І батьки мають розуміти, що йдеться не лише про неконтрольований час онлайн, дезінформацію та надмірну увагу до трендів соцмереж. Сексуальне насильство є не тільки в офлайн-реальності, але й в інтернеті. Ці явища набули термінів: “секстинг”, “онлайн-грумінг” та “сексторшен”.

Зазвичай діти та підлітки шукають уваги у соціальних мережах. Сучасні тенденції диктують гіперсексуалізацію поведінки – бажання мати відвертий та спокусливий вигляд. Тому дитина може надіслати своє зображення, якщо в неї є телефон з камерою та доступ до інтернету.

У такий спосіб діти досліджують власну сексуальність. Для них це, на перший погляд, виглядає безпечніше, ніж справжній секс. Згідно з дослідженням в Україні, яке було проведене серед 4700 дітей від 6 до 17 років, кожна десята дитина отримувала запити з проханням надіслати інтимні фото.

Але із надсиланням інтимних фото розпочинаються перші загрози. Дитина думає, що надсилає фото однолітку інтернет-другу, якого не бачила вживу. Тим часом по той бік екрана можуть ховатися злочинці, які реєструються в соціальних мережах чи онлайн-іграх під виглядом підлітків.

Крім того, такі фото можуть використовувати також однолітки для кібербулінгу. Важливо пам’ятати: контент, який потрапляє в інтернет, майже неможливо видалити, а отже, такі фото та відео можуть переслідувати дитину і через багато років.

Якщо злочинцю недостатньо контенту, який надіслала дитина, він переходить до вимагання ще більшої кількості відвертих фото через шантаж та погрози дитині. Наприклад, погрожуючи розіслати попередні світлини та відео батькам чи однокласникам. Так відбувається сексторшен.

За такі дії передбачено кримінальну відповідальність за статтями 156-1 – домагання дитини для сексуальних цілей, та 301-1 – виготовлення та розповсюдження дитячої порнографії Кримінального кодексу України.

Як діяти, якщо дитина надіслала оголені фото?

Дитина, яка зіштовхнулась зі онлайн-ризиком, потребує підтримки без осуду чи критики. Обов’язково подякуйте дитині за довіру та підтримайте її.

Для збереження доказів дитина має зробити скрін листування, де видно, кому і коли були надіслані матеріали. Це потрібно зробити до того, як вжито заходів для видалення таких матеріалів, адже ці скріни стануть доказами в кримінальному процесі.

Прибрати фото чи відео матеріали з мережі доволі непросто і важливо зупинити поширення такого контенту через видалення зображень: у діалогах дитини; у хмаросховищах, на пристроях, у діалогах та групах; у соціальних мережах через звернення до адміністрації ресурсу.

Фото: Steinar Engeland on Unsplash