Під час війни часто страх огортає дорослих та дітей. Варто знати, що робити у такій ситуації. Свої поради в ефірі телемарафону надала психологиня Вікторія Любаревич-Торхова.
За її словами, варто спочатку продумати план дій у разі екстреної ситуації. Наприклад, розробити маршрут до найближчого укриття.
Через постійний стрес панічні атаки можуть відбуватися нібито без причини. У такому випадку психологиня радить спочатку “жадібно” вдихнути повітря, робити паузу, а потім зробити інтенсивний та довгий видих. Зокрема, таку вправу потрібно повторити тричі.
Також під час паніки кров відхлинає від тіла і воно німіє. Необхідно енергійно пощипувати тіло згори до низу, щоб знову розігнати кров та привести себе до тями.
Як допомогти дитині під час паніки
Щоб заспокоїти дитину, необхідно доторкнутись до її грудної клітки та показати, як правильно дихати. Обов’язково потрібно виконати дихальну вправу разом з дитиною.
Коли в дитини паніка, відключається розум і вона не розуміє слів. Експертка каже, що вона може почути тільки інтонацію. Можна пробудити дитину плесканням у долоні перед її очима. І коли з’явиться увага дитини, тоді потрібно надати необхідну інструкцію.
Важливо пам’ятати, що не можна стримувати емоції малюка чи сварити його за почуття страху. Необхідно поговорити з дитиною та запевнити у тому, що все буде добре.
Як розмовляти з дитиною про війну
Психологиня каже, що важливо говорити чесно з дітьми будь-якого віку.
Окрім того, зараз багато сімей опинились далеко один від одного. Тому чи не єдиним способом комунікації стали розмови телефоном чи зустрічі по відеозв’язку. Однак, часто в дітей виникає відторгнення від такого спілкування.
За словами фахівчині, варто вмовляти дітей спілкуватись та давати причини розмови. Наприклад, можна розповісти про свій день та плани на завтра.
Батькам потрібно пам’ятати, що дитина може не хотіти розмовляти через те, що їй боляче від розлуки.
За матеріалами РБК-Україна
Фото: Pixabay