Як зберегти гарні стосунки з дітьми під час дистанційного навчання: поради психологів

В Україні продовжує вирувати коронавірусу, а заклади освіти перевели в онлайновий режим. Важливо розуміти, що перші два тижні дистанційного навчання у дитини йде адаптація до нових умов.

І це нормально, коли діти поводяться не так, як зазвичай, адже проходить кризовий період адаптації. Як правильно організувати освітній процес та зберегти хороші стосунки батьків із дітьми, Суспільному розповіли психологині Тетяна Бібік та Поліна Савенко.

Карантин – це не відпустка

Як каже Бібік, тут важливо спланувати графік життя, режим дня. Планувати важливо не лише спільні ігри, а й обов’язки по дому, наприклад, допомога у приготуванні сніданку, прибирання своєї кімнати тощо.

Також важливо передбачити фізичну активність: це зарядка або танці під улюблену музику – вирішувати тільки вам. Розплануйте день так, щоб залишилося достатньо часу на відпочинок та ігри. До режиму дня також треба додати правила.

“Адже наші діти ще мають навчання, яке перейшло в режим онлайн, і це додатковий стрес насамперед для дитини. Крім того, що матеріал потрібно вчитися засвоювати з інших джерел, потрібно ще контролювати та мотивувати самого себе, вміти організовувати своє життя”, – психологиня.

За її словами, це є не простим завданням, адже раніше діти були в чітко структурованому просторі, де за них все було продумано.

Молодші школярі від 7 до 11 років

Дитина стає учнем і лише адаптується до нового етапу у своєму житті. Тут важлива максимальна підтримка від батьків. Вчіть свою дитину вчитися, адже вона в цій ролі вперше.

“Відповідайте на питання своєї дитини без роздратування і гніву. Адже таким емоційним посилом ви можете поранити її та відбити бажання до навчання”, – пояснює Савенко.

Тут дитина спрямована на пізнання наук і навчання і завдання батьків лише стимулювати її бажання. Давайте дитині перерви між навчальним процесом, щоб не втомлюватися.

Підлітки від 11 до 15 років

Що стосується цього віку, ситуація більш складна, каже експертка. Часто залежить від того, чого вже навчили батьки та в яких стосунках перебувають зі своєю дитиною.

Негативні стосунки в родині погіршать сприйняття дитиною навчання.

“В цей віковий період дитина спрямована на однолітків, а його базова діяльність – інтимно-особистісне спілкування”, – пояснює Савенко.

Дорослі мають менший авторитет, а ось оточення займають важливу роль.

Старший шкільний вік від 15 до 17 років

Цьому віку вже притаманна самостійність. Дитина в силах впоратися сама із навантаженням дистанційної освіти, адже, уже має навички самостійно опрацьовувати матеріал. А відтак, від батьків – тільки підтримка та мотивація до навчання.

Поради батькам

Допоможіть скласти план на кожен день. Має бути час для навчання та для перерв та відпочинку.

Організуйте робочий простір. Все необхідне має бути в зоні доступності руки.

Водночас, мобільний телефон та інші гаджети мають бути поза робочою зоною. Експериментально доведено: якщо смартфон знаходиться в зоні досяжності, нехай навіть у вимкненому стані, дитина набагато гірше вирішує математичні завдання у порівнянні з ситуацією, коли смартфон лежить в іншій кімнаті.

Заохочуйте дітей до групових дзвінків, зараз є багато безкоштовних платформ, де можна спілкуватися безкоштовно. Це підтримуватиме їхній бойовий дух та згуртованість.

“При постійній роботі з гаджетами у дитини виснажується стовбур головного мозку і, таким чином, падає концентрація уваги, погіршується пам’ять”, – каже психологиня Бібік.

У перервах між виконанням уроків організуйте піші прогулянки, активні ігри, спорт. Також дуже добре допоможе відновити концентрацію уваги кінезіологічна зарядка. В Інтернеті можна знайти велику різноманітність, підбираючи рівень складності віком дитини.

Не чиніть зайвого тиску на дитину, гіперконтроль лише позбавить інтересу до навчання. Важливо не перевантажувати дитину уроками.

“У кожному віці дуже важливо від батьків – терпіння і розуміння. Дорослі в даній ситуації – ми. Ми виросли, а тим самим беремо відповідальність за вирощування наступних поколінь”, – пояснює психологиня Поліна Савенко.

Сльози та протести притаманні дітям. Дорослий же той, хто ці емоції допомагає прожити і прийняти. А не займає позицію дитини і кричить у відповідь.

Фото: Pixabay