Як зробити дитячий сон якісним: пояснює педіаторка

Недосипання може призвести до набору ваги, проблем із серцем і навіть депресії. Скільки часу треба спати дітям та як покращити сон, розповідає лікарка-педіатриня Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні Ірина Мендик для видання “20 хвилин”.

Здоровий сон – дарує не тільки здоров’я дітям, а й чудовий настрій їм та їхнім батькам. Останнім часом стало дуже складно вкласти дитину спати вчасно. Діти майже не розлучаються зі смартфонами, планшетами та комп’ютерами, постійно захоплені величезною кількістю розваг. Мерехтіння цих пристроїв надсилає мозку сигнал, що спати ще рано, й малюк продовжує бути активним, замість того, щоб заснути й набиратися сил для наступного дня.

Тривалість сну визначається залежно від віку дитини. Для немовляти до тримісячного періоду – це 18-20 годин на добу. З тримісячного до шести місяців – 16-18 годин. З шести місяців до року – від 14 до 16 годин. З одного року – це до 13-14 годин на добу. У дошкільному віці – до 12 годин. У шкільному – 9 годин.

Як зробити сон якісним

Що ж впливає на якість сну? На це значною мірою впливає мікроклімат у кімнаті, де спить малюк. Там має бути чисто, повітря вологе, оптимальна температура повітря – 18 градусів за Цельсієм. А вологість повітря повинна становити 70%. Перед сном корисно робити вологі процедури, масаж, легку гімнастику.

Протягом дня повинен бути режим. Якщо дитина день провела в кімнаті, не виходячи на вулицю, або дивилася мультики, засинати їй буде важко, а спати вона буде погано. Достатня кількість фізичної активності й прогулянок одна з умов гарного сну. Добре гуляти перед сном. Правильне також грає роль. Не варто переїдати на ніч. Приберіть електронні пристрої зі спальні або принаймні вимикайте їх за 30 хвилин до сну”, каже лікарка.

Щодо ліжка, має бути рівний матрац, бажано ортопедичний, до 2-х років жодних подушок, стандартний розмір подушки для дитини після 2-х років 40×60 см з товщиною, що приблизно дорівнює ширині дитячого плеча.

Чи варто спати з батьками? До шестимісячного віку рекомендовано, щоб дитина була в кімнаті з дорослими, пояснює пані Ірина.

Вона може спати або на своєму ліжку, або поруч. Є моменти, коли й поруч з мамою. Далі бажано привчати дитину спати самостійно. З трирічного віку дитинка має розуміти, що вона повинна спати самостійно. Для цього можна придумати спеціальний ритуал, наприклад, дати м’яку іграшку. Або мама може заспівати колискову, прочитати казочку. Це буде гарний крок на дорослішання”, рекомендує педіаторка.

Коли є проблеми

А що робити, коли дитина плутає день і ніч? До тримісячного віку, коли сон займає більший період дня, такі явища можуть виникати часто. І вони пов’язані, здебільшого, із годуванням. У вже старшому віці режим сну залежить від поведінки родини. Тому сім’я повинна випрацювати правильний графік сну і пробудження, рекомендує співрозмовниця.

Якщо дитина хаотично спить протягом дня чи лягає увечері, то, звісно, вона матиме проблеми з нічним сном. Тому гуляйте багато вдень, забезпечте фізичну активність малюкові. Ігри ввечері мають бути спокійними, – пояснює пані Ірина.

На питання, коли вкладати сина чи доньку до ліжка, лікарка відповідає: також усе залежить від віку. Від тримісячного віку і до року – це між 19-20-ої годинами. У цей час виробляється мелатонін. Саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну – гормону, який захищає нас від стресів і передчасного старіння, від простудних і навіть онкологічних захворювань. Ми поринаємо в сон, а мелатонін приймається за роботу – відновлює, ремонтує, зміцнює.

У дошкільному віці діти можуть лягати спати о 21:00, а в шкільному – о 22:00.

А чи можна будити дитину, коли режим порушений? Так, аби далі графік не збивався. Найпоширеніше ж питання, яке виникає у батьків: як вкласти дитину, якщо вона не хоче спати?

У питаннях режиму дня все повинно бути чітко сплановано. Якщо все за графіком, то порушень не буде. До всього родина призвичаїться. І здоровий та якісний сон, правильний спосіб життя, спокій у родині будуть вірними супутниками сім’ї”, – підсумовує лікарка.

Середня тривалість сну і дітей така:

  • до 3-х місяців 16-20 годин;
  • 6 місяців 14,5 години;
  • 1 рік 13,5 години;
  • 2 роки 3 годин;
  • 4 роки 11,5 години;
  • 6 років 9,5 години;
  • 12 років 8,5 години.

Щоб дитина уночі спала 8 годин, то вирахуйте достатню тривалість денного.

П’ять корисних “нічних” порад для батьків

  • Закривати на ніч вікна щільними шторами.
  • Не спіть з увімкненим нічником або телевізором.
  • Встаючи вночі, не запалюйте світло. Для освітлення туалету досить тьмяної лампи-нічника, вмикається в розетку.
  • Якщо засиджуєтесь допізна, освітлення кімнати має бути неяскравим і вже точно не лампою денного світла.
  • Намагайтеся засинати не пізніше півночі: максимум мелатоніну виробляється з 0 до 4 год ранку.

Фото: Pixabay