Як зробити родинне онлайн-спілкування якісним: поради від психологині

Чимало родин ще жодного разу не бачились від початку війни. Чи можна вважати чотири місяці достатньо довгою розлукою, що може погіршити комунікацію в родинах? Разом із психологинею Наталією Смірновою портал “Освіторія” розбирався, що має насторожити батьків під час онлайн-спілкування дитини з рідними.

Тривожні дзвіночки у спілкуванні онлайн: що має насторожити?

“Чотири місяці – не критичний термін для якісної комунікації на відстані, але підтримувати теплий контакт може ставати важче, – каже пані Наталія. – Перші два місяці ми витратили на перелаштування, вчилися заповнювати порожнечу від нестачі живого контакту й по-новому розподіляти обов’язки. Адже жінки за кордоном взяли на свої плечі чимало чоловічих функцій”,

Наразі важливо не пропустити тривожні дзвіночки у спілкуванні дитини з татом та іншими значущими членами родини. Це коли ви помічаєте, що дитині стає нецікаво спілкуватись, вона відповідає однотипно, намагається якнайшвидше завершити розмову та повернутися до ігор. Чи раз за разом просить перенести спілкування на інший день – мовляв, нічого цікавого за ці дні не трапилось. Ще один нюанс, який не стосується спілкування онлайн, але теж має насторожити, – дитина малює родину, але татусь чи інші значущі члени родини зображені геть маленькими чи взагалі відсутні. Це означає, що зв’язок із таким членом родини поступово слабшає.

7 кроків для побудови якісної комунікації

Дійсно, вау-подій, про які можна довго й цікаво розповідати, у життях родин зараз небагато. Натомість є щоденна рутина. Але нам потрібно налагодити якісну, регулярну комунікацію. Що для цього зробити?

1. Чітко визначити час, коли дзвонить тато чи рідня.

“Ми зідзвонюємося щодня з 17-ї до 18-ї” або “Ми виходимо на відеозв’язок через день о 19-й годині”. За кілька тижнів зідзвони стануть новою звичкою для дитини, якщо цього не було раніше.

Адже тільки знаючи, що зустріч завжди відбувається за одним графіком, дитина зможе планувати свій день і не дратуватиметься, що її відволікають від цікавого заняття раптовими зідзвонами.

2. Скоротити час розмов.

Якщо досі дитина спілкувалася з рідними через Skype півгодини мінімум, скоротіть час онлайн-зустрічей до 3-5 хвилин. І ні, це не замало. Саме цей проміжок часу моделює ситуацію “тато прийшов з роботи”, коли рідні обмінюються новинами, запитаннями. Головне, щоб емоційний обмін відбувся.

3. Щиро цікавитись життям дитини.

Якщо ви щодня починатимете зустріч онлайн зі слів “Ну як ти?”, “Що там у тебе?”, дитині рано чи пізно стане нецікаво відповідати і її відповіді стануть такими однобоко-прісними. Пропонуємо скористатись порадником “Сто ненудних запитань до дитини” та щодня обирати якесь цікаве запитання замість набридлого всім “Розкажи, як минув твій день”. Ось приклади запитань, які розбурхують уяву та змушують мозок дитини працювати:

  • Якби ти міг поставити запитання будь-якій дикій тварині, кого і про що запитав би?
  • Як був би влаштований світ, якби люди не придумали війни?
  • Якби в тебе була своя печера, що було б усередині?
  • Яких винаходів не вистачає світові?
  • Чого дорослі про тебе не розуміють?
  • Онлайн-сторітелінг.

4. Дуже цінно, щоб тато чи інші члени родини ділилися життєвим досвідом та розповідали дитині історії зі своєї життєвої скарбнички. Розказуйте історії, коли бачите, що дитина сьогодні не особливо в гуморі, мовчить чи сумує. Запитайте, із чим це пов’язано, та розкажіть історію зі схожим контекстом, де головний герой – ви.

5. Основний вид зв’язку – відеодзвінки.

Знаючи любов сучасних дітей до коротких листувань у месенджерах, можна передбачити, що деякі дітлахи намагатимуться спілкуватися з рідними в улюблений спосіб – кількома реченнями на день та цілою ватагою різнобарвних смайликів. Але під час листування в чаті дуже легко “заховатись”, не витрачатися на емоції. Саме тому листування має бути доповненням до “побачень” віч-на-віч. Особливо це важливо для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Наймолодші дітки навіть у режимі відео не одразу розуміють, що на екрані – тато. Дитина має спостерігати за тим, як змінюється зовнішній вигляд значущих близьких: тато відпустив бороду/поголив голову під нуль; бабуся пофарбувала волосся; старший брат відростив довгу шевелюру.

6. Челенджі на тему захоплень та інтересів.

Кожна родина мала до розлуки низку інтересів – хтось разом збирав конструктори, хтось ходив на танці, бокс чи до музичної школи.

Важливо підтримувати спілкування про ці захоплення, піджливлюючи його цікавинками. Це можуть бути завдання від тата для дитини зняти TikTok із танцем, грою на гітарі чи співами. Домовленість про челендж – кожному дається кілька днів на виконання завдання, а потім кожен демонструє результат під час онлайн-зустрічі. А ще через раз можна певну справу робити разом “у прямому ефірі” – це теж додає азарту.

7. Не приховувати емоції.

Якщо в тата чи інших членів родини був поганий день, настрою немає, щось болить — не потрібно вдавати, що все чудово. Діти вас все одно розкусять, а ось із довірою можуть виникнути запитання. Малеча прекрасно відчуває і зчитує емоції дорослих. Будьте собою, говоріть про те, що вас хвилює чи засмучує.

Фото: depositphotos.com