Які зміни переживають пари через війну в Україні

Війна – потужний тригер. Вона змушує всіх думати по-іншому, змінює цінності, підштовхує до швидких рішень. І вже зараз стає зрозуміло, що стосунки пар також змінилися.

Водночас, як наголошує психоаналітикиня Ольга Корбут, важливо усвідомити, що зміни, що відбулися, не є однозначними.

Що стало краще

На війні ми багато втратили – як матеріально, так і емоційно. Ми можемо триматися за сім’ю як за щось єдине вціліле. Стабільне, зрозуміле, без сюрпризів. Родина стає своєрідним оберегом, який тримає та не дає особистості руйнуватися.

Сварки можуть здаватися неважливими, несуттєвими. Ми легко прощаємо своїм партнерам те, що раніше могло стати причиною конфлікту.

Що стало гірше

Війна штовхає людей на вчинки, яких вони раніше боялися. Перестають діяти запобіжники на кшталт “а що скажуть люди”, “а що про мене подумають”, “так не робиться”.

Людина відчуває, що все втрачає сенс, гірше не буде. Отже, навіщо далі відкладати розрив, що здається неминучим.

Що стало по-іншому

Жінки поїхали від чоловіків і зрозуміли, що можуть бути самі. Їм не страшно, їм вільно та комфортно. Виявляється, “є життя поза шлюбом”, і воно не таке вже й жахливе.

Чоловіки залишилися самі на тривалий час. Поряд небезпека, ризик смерті більший, ніж будь-коли. Можуть запрацювати інстинкти – бажання створювати нове життя та продовжувати свій рід.

Наразі немає правдивої та об’єктивної статистики щодо розлучень або одружень під час війни. Офіційні цифри кажуть, що кількість розлучень суттєво скоротилася за рік війни. Але спостереження психологів свідчать про інше. Мабуть, лише через кілька років ми достеменно взнаємо, що відбувалося з українськими сім’ями під час війни.

За матеріалами: Telegram-канал Психологічна підтримка

Фото: Pixabay