Не забувайте про вік вашої дитини
Маленьким дітям дуже важливо чути ваше схвалення. Але дорослі діти – інша історія, вони вже свідомі того, що інколи ми хвалимо, щоб зманіпулювати або примусити дитину зробити щось потрібне нам. Підліткам та дорослим дітям потрібна тільки щире й заслужене схвалення.
Чесність і точність
Нещира похвала може нашкодити самооцінці та зіпсувати ваші стосунки з дитиною. Діти, особливо маленькі, дуже відчувають коли ви нещирі. І така похвала не заохотить їх робити щось краще. Понад те, діти можуть подумати, що ви їх жалієте чи намагаєтеся примусити зробити щось. Також для них це може бути ознакою того, що ви їх зовсім не розумієте. Тому будьте чесні та кажіть за що саме ви хвалите.
Хваліть дітей за те, що вони можуть покращувати.
Просто хвалити дитину за щось загальне, наприклад, талант чи розум – не найкраща ідея. Це привчить їх до страху помилок, адже якщо вони зроблять помилку – ви більше ніколи їх не похвалите. Або, наприклад, вони боятимуться зробити помилку, щоб ви або оточуючі не подумали, що вони нерозумні. Тому найкраще хвалити за ті речі, які ваші діти можуть покращувати – наприклад, кількість тренувань, кількість балів в школі, кількість прочитаних книжок тощо.
Хваліть зрозуміло
Не треба казати: “Хороша робота!”. Скажіть детально що саме в цій роботі дитині вдалося найкраще: “Мені сподобалося, як ти почав свій твір з опису проблем екології в Україні і важливості їх розв’язання”. Хвалити – не значить констатувати, що ваша дитина щось робить добре, це певний зворотній зв’язок, орієнтир, щоб ваша дитина знала над чим саме їй працювати.
Не хваліть дитину за те, що входить в її обов’язки
Зовсім не обов’язково хвалити своїх молодших кожного разу, коли вони прибрали свою кімнату. Не забудьте подякувати і сказати, що ви дуже цінуєте таку допомогу, але зовсім не варто надміру хвалити.
Не хваліть надто часто за те, що вони й так люблять робити
Звісно, треба хвалити дитину за її успіхи в тій справі, яку вона обожнює – спорт, музика чи читання віршів. Тут варто не перестаратися. Адже може утворитися рефлекс, що варто це робити не тому, що ти це любиш, а тому що мама чи тато тебе похвалять. І щойно ви забудете один чи два рази похвалити свою дитину – вона втратить інтерес.
Не порівнюйте своїх дітей ні з ким іншим, коли ви їх хвалите
З одного боку це зрозуміле бажання сказати своєму молодшому, що він був кращий за усіх однокласників чи всіх дітей в групі. І це, власне, найпростіше, але це сприятиме розвитку почуття зверхності в тому числі і до вас у майбутньому. Хваліть тільки за те, що вдалося саме вашій дитині. А якщо це був командний проект – поясніть важливість роботи з кимось і вміння ділитися радістю та успіхом. У майбутньому це вбереже вашу дитину від безпідставної заздрості та навчить бути частиною команди.
За матеріалами: http://www.parentingscience.com/effects-of-praise.html