Кишенькові гроші для дітей: коли, скільки та навіщо

Настає момент, коли дитині необхідно видавати кишенькові гроші. Навіщо вони потрібні, коли і як починати їх давати – на ці питання зібрали відповіді психологи для порталу Karpachoff.com.

4 причини видавати кишенькові гроші дитині

  • Гроші допомагають вибудовувати стосунки з іншими дітьми. Коли у дитини є власні гроші, вона почувається впевненіше. Дитина може купити собі те, що купують інші, або почастувати друзів. Таким чином, гроші підвищують самооцінку дитини.
  • Дитина отримує досвід поводження з грошима. У дитинстві дитина може оперувати лише невеликими сумами, втрата яких не завдасть шкоди бюджету сім’ї. Саме в цьому віці корисно зробити всі можливі помилки, пов’язані з грошима (втратити, позичити без повернення, витратити на щось непотрібне), щоб не повторювати їх у дорослому житті. Завдання батьків – дозволити дитині зробити ці помилки та пояснити кожну з них, щоб вона зробила правильні висновки.
  • Гроші допомагають дитині сформулювати свої бажання та дають можливість їх реалізувати. А навичка усвідомлювати свої бажання – одна з найважливіших навичок розвитку особистості. Дитина не повинна витрачати свої гроші правильно з погляду батьків. Ключова ідея в тому, щоб вона витрачала гроші на власний розсуд. Коли формується зв’язок “гроші – задоволення”, виникає бажання ці гроші заробляти.
  • Завдяки грошам дитина починає усвідомлювати вартість та цінність речей. Вона розуміє, що гроші – це не безмежний ресурс. Дитина починає орієнтуватися у цінах та якості пропонованого товару, вчиться ставити довгострокові цілі та планувати витрати. У результаті у дитини ще в дитинстві формуються важливі навички: вибирати, порівнювати, оцінювати, приймати рішення.

Принципи видачі кишенькових грошей дитині

Психологи рекомендують видавати кишенькові гроші від 6-7 років. У цьому віці діти зазвичай знають, для чого потрібні гроші та вміють їх рахувати. Поясніть дитині, що гроші видаються на особисті потреби. У цю суму не входять витрати на харчування чи проїзд.

Джерело доходу має бути передбачуваним та регулярним. Тільки в цьому разі дитина навчиться розумно витрачати, планувати витрати та накопичувати кошти.

Залежно від віку дитини періодичність видачі грошей буде різною:

  • 6-10 років — раз на тиждень;
  • 11-14 років — раз на два тижні;
  • 15-18 років — один раз на місяць.

Не варто жорстко контролювати, куди дитина витрачає свої гроші. Щоб уникнути неприємностей, заздалегідь обговоріть із дитиною, на що витрачати гроші не можна.

Також не можна використовувати кишенькові гроші як метод заохочення чи покарання. Такий підхід формує у дитини нездорове ставлення до грошей.

Позбавляти дитину кишенькових грошей можна лише в тому випадку, якщо вона зіпсувала чуже майно. Поясніть, що позбавляєте грошей не в покарання, а внаслідок компенсації вартості цього майна.

Кишенькових грошей не має бути багато. Визначте суму, виходячи зі своїх можливостей та здорового глузду. Не варто переживати, якщо не можете давати дитині стільки грошей, скільки батьки дають її однокласникам. Твердо скажіть: “Вибач, але більше зараз я не можу тобі дати”.

Щороку потрібно збільшувати суму кишенькових грошей та обов’язки дитини.

Якщо ви вважаєте, що дитині ще рано мати власні гроші, не відмовляйте у грубій формі. Спокійно та впевнено поясніть причину відмови.

Якщо дитина втратила гроші або витратила їх на дурницю, не потрібно відшкодовувати цю суму. Нехай дитина вчиться і набуває досвіду на своїх помилках.

Дайте пораду, якщо дитина збирається зробити велику дорогу покупку: підкажіть, де можна купити зі знижкою та допоможіть вибрати оптимальний варіант.

Фото: Pixabay