Майбутня професія: як допомогти дитині визначитися

Обрати майбутню професію – складна задача як для дитини, так і для її батьків. Важко одразу визначитися з родом діяльності, але водночас є поради, які можуть допомогти обрати.

Як допомогти дитині зрозуміти, яка професія їй ближча? І як вибрати таку спеціальність, яка б у майбутньому приносила не лише задоволення, а й прибуток? На ці питання для tochka.net відповів дитячий бізнес-тренер та викладач Сергій Біденко.

За його словами, це питання не просте. Деякі діти досить рано розуміють свої вподобання та розвивають їх, а хтось задумується про те, ким бути, на останньому курсі вишу.

“Ми на заняттях із підлітками зазвичай розповідаємо про професії, але акцентуємо їхню увагу на те, що важливіше зрозуміти, що є справою їхнього життя. Тоді неважлива професія, важливо те, що дає відчуття свободи, легкості, задоволення, приносить результат – моральний і матеріальний”, – каже Біденко.

Як допомогти дитині визначитися

  • зробити вибірку професій, які будуть актуальними 5-10 років. Таких рейтингів багато, також можна проаналізувати ринок вакансій, зіставляючи його з тим, як сильно інновації можуть вплинуть на той чи інший рід діяльності;
  • допомогти визначити уміння та навички, якими дитина вже володіє і що йому необхідно удосконалити;
  • виокремити інтереси дитини, які дозволять скласти перелік цікавих для неї професій;
  • ознайомитися з найактуальнішими для дитини роботами разом. Дізнайтеся, чим йому доведеться займатися, як довго вчитися і з якими проблемами він може зіткнутися;
  • дати дитині можливість самостійно обрати спеціальність і університет.

“Звичайно, зараз все зводиться до того, що спеціальність, яку ми отримуємо в вишах – не стає справою життя. Людина XXI століття може змінювати професію щонайменше двічі (і це мінімум!). Так що буде прекрасно, якщо дитина зможе знайти не професію, а справу життя”, – каже бізнес-тренер.

Чим справа життя відрізняється від професії? Припустимо, зникне одна професія, зміниться ринок праці – можна буде трохи перекваліфікуватися, отримати додаткові знання, вміння та опанувати професію, яка буде до душі, цікавою й потрібної на ринку праці.

Наявність такої справи життя дозволить завжди знаходити роботу.