Межі дозволеного: як виховати впевнену у собі дитину

1. Цінуйте кожну спробу своєї дитини, незалежно від того якою успішною вона є

Коли ви тільки зростаєте, сама подорож важливіша за пункт призначення. Тому аплодуйте своїй дитині навіть тоді, коли вона вибиває м’яч за межі поля, а не забиває переможний гол. Постійні та наполегливі спроби зробити щось, досягнути успіху в певній справі – набагато важливіші для виховання впевненості за періодичні перемоги.

2. Заохочуйте практику та тренування

Підтримуйте свою дитину у тому, щоб він/вона пробували та регулярно вправлялися у тому, що їм подобається, але без фанатизму. Постійні тренування приносять впевненість в тому, що результат не примусить на себе чекати.

3. Дозвольте дітям самим усвідомити проблему

Якщо ви робите все найскладніше за свого молодшого, ви ніколи не навчите його давати собі раду або навчитися розбиратися в чому ж саме була проблема. Постійна батьківська допомога заважає вмінню покладатися тільки на власні сили і розв’язувати проблеми самостійно. Не робіть щось за свою дитину – краще поділіться власним досвідом чи хорошою порадою.

4. Дозвольте дитині бути дитиною

Не очікуйте, що ваша дитина поводитиметься, як дорослі. Якщо ви постійно наголошуватимете своїй дитині, що тільки “доросла” поведінка може привести її до успіху, ви зіпсуєте їй дитинство і зруйнуєте віру в себе.

5. Розвивайте допитливість

Інколи безкінечний потік питань від вашої дитини може втомлювати, але його не можна припиняти та варто заохочувати. Коли дитина щось питає і отримує вичерпну відповідь на це запитання – вона розвивається. Діти, які зазвичай отримують відповіді на свої питання від батьків більш успішні в школі, тому що вони не бояться ставити питання своєму вчителю і відповідно отримувати додаткову інформацію чи краще зрозуміти матеріал.

6. Ставте перед дітьми нові виклики

Привчіть свою дитину до того, що кожне велике досягнення складається з маленьких. Навчіть дитину ставити перед собою маленькі задачі, котрі, зрештою, допоможуть розв’язати велику. Поступово підвищуйте відповідальність для своєї дитини.

7. Не робіть виключень для своєї дитини

Особливе ставлення до своєї дитини може розвити у неї брак впевненості в собі або постійну потребу в такому ставлення від оточуючих.

8. Ніколи не критикуйте те, що робить ваша дитина

Ніщо не зруйнує ентузіазм у вашої дитини краще за критику з вашого боку. Не критикуйте, а по-дружньому поділіться зі своєю дитиною власними думками з приводу, як краще, на вашу думку, було б зробити ту чи іншу справу, дайте пораду, спитайте оцінки в інших.

9. Помилки – основа будь-якого навчання

Кажуть, що навчання на власних помилках зміцнює впевненість. Втім, таке трапляється тільки тоді, коли батьки вчать сприймати помилку не як провину, а як можливість для навчання та росту. Не оберігайте свою дитину від довколишнього світу надто сильно – дозвольте їй робити помилки, але не забувайте паралельно привчати її до аналізу своїх помилок і пошуку причин цих помилок.

10. Будьте відкриті для нового досвіду

Обов’язок батьків – знайомити свою дитину із “великим” світом, давати їй можливість побачити та познайомитися з чимось новим. Таким чином дитина розумітиме, що незалежно від того яким лячним та складним би щось не видавалося – вона завжди зможе з цим впоратися.

11. Вчіть дітей тому, що вмієте самі

Ви – головний герой для своєї дитини. Використовуйте це для того, щоб передати свої знання про світ, його історію, людей та їхню поведінку, просто історію власного становлення та досягнення власних цілей. Похваліться власними перемогами. Таким чином ви покажете своїй дитині, що якщо ви змогли чогось досягти, то і вона зможе.

12. Не розповідайте своїм дітям про те, що хвилюєтесь за них

Діти часто розцінюють наше хвилювання за них, як знак того, що ви боїтеся або соромитеся їхнього провалу.

13. Хваліть їх, коли вони не бояться несприятливих умов

Життя – несправедливе. Це важко, але кожна дитина має навчитися розуміти та спокійно сприймати це. Батьки повинні нагадувати дітям, що складні ситуації загартовують та розвивають, і що шлях до успіху – зовсім непростий.

14. Пропонуйте свою допомогу та підтримку, але не настирливо

Надмірна допомога з вашого боку зменшує бажання дитини робити щось самій. Тому перш ніж пропонувати свою допомогу – оцініть ситуацію щодо того чи справді вона там потрібна.

15. Підтримуйте їхнє прагнення спробувати щось нове

Незалежно від того де схоче ваша дитина спробувати себе в театрі чи спорті – заохочуйте її і не забороняйте робити цього. Хваліть її за кожну спробу себе у чомусь новому.

16. Не дозволяйте дітям тікати від реальності

Не дозволяйте своїм дітям ховатися за екраном комп’ютера. Натомість, заохочуйте зустрічатися з реальними людьми в реальному світі. Почуття впевненості у світі віртуальному зовсім не те саме, що почуття у світі реальному. Поясніть це своїй дитині.

17. Будьте авторитетними, але не надто суворим чи наполегливим

Коли батьки надто вимогливі чи суворі, то це не надто добре впливає на дитячу впевненість в собі і виробляє залежність від батьківської думки. Дитина боятиметься щось робити сама без вашого дозволу чи схвалення.

 

За матеріалами:

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/psychologist…