Найтиповіші помилки під час виховання: шість прикладів

Батьки витрачають багато сил й енергії на те, щоб дати своїм дітям найкраще. Утім, надмірна турбота часто перешкоджає розвитку самостійності, відповідальності і лідерських здібностей.

Фахівець з лідерства та автор численних книжок про виховання Тім Елмор зібрав найтиповіші помилки батьків, які заважають дітям досягти успіху в дорослому житті. Що ж це за помилки.

1. Батьки не дозволяють дітям відчувати ризик

Ми живемо у світі, де загрози спіткають нас повсюду. Розуміючи це, батьки роблять усе, щоб уберегти своїх дітей. Але європейські психологи переконані: якщо дитина не грає на вулиці, якщо їй ніколи не доводилося впасти й обдерти коліно, то в дорослому житті вона часто страждає від усіляких фобій і комплексів.

Дітям потрібно кілька разів упасти, щоб зрозуміти, що в цьому немає нічого страшного. Підлітку треба посваритися і пережити гіркоту втрати першого кохання, щоб стати емоційно зрілим без цього неможливі тривалі стосунки. Якщо батьки виключають усі ризики з життя дітей, імовірно, що дитина в майбутньому стане пихатою з низькою самооцінкою.

2. Батьки надто швидко прагнуть допомогти

Сучасне покоління молоді не розвинуло в собі певні вміння, які ще 30 років тому були властиві кожній дитині. Дорослі прагнуть в усьому “допомогти дитині та надмірно її опікають, чим позбавляють необхідності самій вирішувати проблеми та шукати вихід зі складних ситуацій.

Рано чи пізно дитина звикає, що хтось “прийде на допомогу”. У реальному світі так не буде, тому дитина виявиться непристосованою до дорослого життя.

3. Батьки захоплюємося дітьми занадто легко

Питанням про підвищення самооцінки дітей у школі зацікавилися в 1980-ті роки. На змаганнях почало діяти правило “кожен переможець”, “медаль кожному учасникові”. Такий підхід дозволяє дитині відчувати себе особливим, але дослідження показують, що цей метод має непередбачені наслідки.

Згодом дитина помічає, що мама і тато єдині, хто вважають, що вона чудова, у той час як ніхто інший навіть не згадує про це. Діти починають вагатися в батьківській похвалі. Їм, звичайно, приємно, що їх хвалять, але вони розуміють, що жодної їхньої заслуги в цьому немає. І якщо ми занадто захоплюємося ними, діти починають перебільшувати й обманювати, щоб уникнути складних ситуацій. А коли виростають, то не здатні справитися з ними.

4. Батьки дозволяють почуттю провини стати на шляху успіху

Дитина не повинна любити вас щохвилини. Дитина зможе оговтатися від розчарування, але вона навряд чи оговтається від розбещеності. Не бійтеся говорити дітям “ні” і “не зараз” і дозвольте їм боротися за те, що вони дійсно цінують і чим дорожать.

Часто ми даємо дітям те, що вони просять, для заохочення. Якщо стосунки в родині будуються тільки на матеріальній винагороді, діти не відчуватимуть ані внутрішньої мотивації, ані любові.

5. Батьки не діляться власними помилками з минулого

Настане день, і підліток захоче “розправити крила”, і набратися власного досвіду. Батьки повинні дозволити зробити це, але це не означає, що вони не можуть допомогти дітям трохи розібратися в життєвих реаліях.

Необхідно поділитися з ними помилками, які були зроблені в їхньому віці, але не варто зловживати моралями такий урок одразу ж буде відкинутий підлітком. Діти повинні бути готові до зустрічі з реальністю і повинні навчитися відповідати за наслідки своїх рішень. Треба поділитися досвідом, що відчували у схожих ситуаціях, як їх вирішили і що засвоїли.

6. Батьки самі не роблять того, чому вчать дітей

Відповідальність кожного з батьків допомогти створити модель життя для дитини. Життя, у якому вона гратиме головну роль і відповідатиме за свої слова і дії. Правду кажучи, для початку потрібно бути таким самому. Тому що дитина вчитиметься не на словах, а на батьківських учинках. Англійське прислів’я говорить: “Не виховуй дітей, вони все одно будуть схожі на тебе. Виховуй себе”.

За матеріалами: 4mamas

Фото: Pixabay