Не кричати, а пояснити. Як правильно сказати дитині “ні”

Часто дітей важко привчити до дисципліни. Батьки завжди хочуть бачити своїх дітей щасливими та усміхненими, ніколи не ображати та не доводити до сліз. Водночас навіть жорстке “ні” може викликати у дитини негативні емоції.

Як навчити дитину бути дисциплінованою, не завдаючи їй при цьому шкоди. Пропонуємо розглянути декілька порад.

Одного разу достатньо

Коли ви вперше кажете дитині “ні”, намагайтеся зберегти голос спокійним, водночас твердим – щоб малеча зрозуміла, що ваше рішення незмінне. Якщо одразу дитина не зрозуміла, тоді варто спробувати інший підхід. Але важливо пам’ятати, якщо ви зміните своє рішення і дозволите те, чого раніше не дозволяли – це буде помилкою. Адже дитина зрозуміє, що може впливати на ваші рішення.

Пояснюйте

Важливо не просто заборонити та сказати “ні”, треба пояснити дитині, чому цього робити не варто. Необхідно підібрати реальні аргументи, але зрозумілі для дитини.

Не кричіть

Як доводять дослідження, діти, на яких кричать батьки, і яких часто карають, в подальшому мають проблеми з поведінкою та емоційні розлади. Крики знижують самооцінку та викликають депресію. Тому треба спілкуватися спокійно та доброзичливо.

Також буває, що дитина просто нудьгує. Приділить їй більше уваги, спілкуючись та граючись, ви відволічете її та направите її мислення в позитивному напрямку.

Поважайте кордони дитини

Ніколи не варто забувати, що дитині не подобається, коли її ставлять у незручне становище в присутності інших. Вимагаючи гарної поведінки дитини, зверніть увагу на шанобливість до неї.

«Так» може означати «ні»

Якщо часто повторювати дитині “ні”, то це можете завадити розвитку в її мовних навичках і викликати негативні емоції. Водночас можна сказати «так», при цьому відмовити в чомусь іншому. Наприклад, якщо дитина запитує, чи можна їй печива, ви можете відповісти: «Так, але тільки після обіду». Якщо дитина хоче іграшку, скажіть: «Добре, якщо ти хочеш цю іграшку, я куплю її тобі на день народження». У такий спосіб малеча зможе отримати бажане в інший день і при цьому вчиться йти на компроміс.

Пропонуйте альтернативу

Коли пропонуєте дитині альтернативу, вона розуміє, що ви не відмовляєте їй. Наприклад, ви можете сказати: «Ні, тобі не можна зараз узяти цукерку. Але можеш з’їсти морквину». Так ви пропонуєте інший варіант. Також можете пояснити, що морква набагато корисніша для здоров’я, ніж солодощі.

Не подавайте дитині даремних надій

Часто батьки кажуть дітям: “Не зараз”. А коли ж тоді? Якщо не виконувати обіцянок, дитина може припинити вам довіряти. Обіцяючи щось, не забудьте вказати конкретний період, упродовж якого дитина отримає бажане. Наприклад: «Не зараз, люба. Я подарую тобі це на Новий рік».

Давайте вибір

Можливість обрати надихає дітей і переконує їх у тому, що їхня думка – цінна. Маючи вибір, вони відчувають, що їх не ігнорують. Наприклад, не дозволяючи дитині з’їсти цукерку, ви можете запитати в неї, що б вона хотіла натомість: яблуко, апельсин чи банан.

Питаючи дитину про вечерю, дайте їй на вибір декілька найкорисніших варіантів, а не просто дозволяйте назвати їй все, що заманеться. Водночас пам’ятайте, якщо вибір дитини не обмежений, це може призвести до того, що вона обере поганий варіант. Після цього вам доведеться сказати їй «ні», ставлячи під сумнів цінність її думки.

Не заходьте в суперечність з іншим батьком

Іноді, коли дитина чує «ні» від одного з батьків, вона біжить іншого. Це призводить до конфліктів між батьками та привчає дитину маніпулювати. Тому, коли малеча щось у вас просить, варто перепитати у мами чи батька, чи вже не зверталася дитина з цим самим проханням.

За матеріалами: childdevelop

Фото: Pixabay