Обрання власного життєвого шляху дитини: роль батьків

У кожного в житті був той самий переломний момент, коли ти після школи чи не вперше маєш прийняти рішення, що ж робити далі. Хто відповідальний за це рішення і чи має дитина сама обирати? Про важливість підтримки дітей у виборі їх власного життєвого шляху та права на помилку поговорили теле- та радіоведучий Андрій Шабанов і психологиня Катерина Гольцберг.

Теле- та радіоведучий Андрій Шабанов і психологиня Катерина Гольцберг

Моя дитина прийматиме важливі рішення?

Це одна з найбільших помилок батьків – не довіряти своїй дитині у прийнятті важливих рішень. З дитинства ми вирішуємо за наших дітей – в яку школу йти, яким спортом займатися, з ким спілкуватися. Здається, що так буде завжди, адже ми прекрасно знаємо, що саме нашій дитині буде краще.

Деяким батькам не легко змиритися з тим, що їх дитина сама може вирішити чим вона хоче займатися по життю. Це призводить до того, що потенційна журналістка стає адвокатом, бо це «принесе більше грошей», «престижніше» і взагалі «я батько, і так хочу».

Український ведучий Андрій Шабанов зазначає, що намагатися реалізуватися через дитину неправильно. Ваші мрії – ваша справа, мрії та цілі вашої дитини – її справа. «Це прямий обов’язок дитини обрати свій шлях і визначити те, що подобається», – говорить Андрій Шабанов.

Право на помилку

Саме страх того, що дитина обере не те і попсує собі життя, змушує батьків брати на себе відповідальність за ці рішення або нав’язувати їх дитині. Це матиме наслідки в майбутньому і не сприятиме вибудовуванню здорових кордонів у особистому спілкуванні. Дитина розумітиме, що вона не має права помилятися, тому самостійно не хотітиме вирішувати важливі питання.

В цьому треба розібратися тут і зараз – ваша дитина має право на помилку. Це життя – ми всі помиляємося, з цього будується наш життєвий досвід.

Психологиня Катерина Гольцберг вказує на те, що ключове право будь-якої людини – помилятися. «Помилитися, а потім виправити цю помилку. Фактично зараз світ влаштований так, що кожна людина може змінити професію кілька разів в житті».

То що робити?

«Від себе не втечеш» – впевнений Андрій Шабанов. Якщо тебе тягне до чогось, ти так чи інакше займатимешся цим.

Тому дайте дитині самій обрати, дослухайтеся до неї. Андрій Шабанов свого часу отримав червоний диплом зі спеціальності «банківська справа». Але ні дня він не пропрацював у банку. Вже на другому курсі він пішов працювати на радіо, а вже через 10 років – на телебачення.

Таких випадків купа. Всі ми змінюємося протягом життя, наші інтереси змінюються. Хтось і в 45 років вирішує повернутися до навчання і своїх мрій та отримує другу чи третю спеціальність. І це нормально. Це – наш життєвий шлях і кожен сам для себе вирішує, що йому приносить щастя, а що ні.

Моя дитина стоїть перед важливим вибором: ТОП-3 настанов

  1. Не нав’язуйте свої рішення. Ваша дитина має вчитись приймати серйозні рішення і бути готовою за них відповідати. Ви можете обговорити все, зважити всі «за» та «проти». Але остаточне рішення за дитиною.
  2. Слухайте. Завжди дослухайтеся до своєї дитини. Часто ми пропускаємо головне, бо вважаємо, що саме наша думка є правильною.
  3. Не залякуйте. Діти сприймають все буквально. Це інструмент тиску на дитину і це не правильно. Немає безвихідних ситуацій, ви маєте забезпечити свою дитину підтримкою за будь-яких невдач.

Усі відео із серії #СуперТАТОможе шукайте тут.