П’ять щоденних ритуалів для емоційної стабільності дітей

Багато дітей змушені були покинути свої домівки й переселитись у більш безпечні регіони України, або й за кордон. Нове середовище та непевна ситуація у світі стрес для психіки малюків. Психотерапевтка Ірина Плешакова розповіла порталу “Освіторія” про 5 найважливіших щоденних ритуалів для малечі, які допоможуть підтримати їх психологічний стан.

Вона наголошує, що звична діяльність допомагає впоратися з тривогою. Вчіться домовлятися з дитиною і встановлюйте разом прості й зрозумілі правила. Наявність домовленостей окреслює кордони і допомагає взаємодіяти.

Пять простих звичок, які варто додати в будні малечі для емоційної стабільності:

Глибоке дихання

Запропонуйте дитині час від часу глибоко подихати. Можна використати дихання квадратом: на 4 рахунки вдих, на 4 затримка, на 4 видих, на 4 знову затримка. Так можна дихати кілька хвилин, особливо коли дитина нервує або в чомусь сумнівається. Це допоможе їй заспокоїтися і розслабитися.

Ранкова зарядка

Цей простий ритуал корисний не тільки для психіки, а й для тіла. Добре бути прикладом для дитини і робити не лише разом із нею, а й із задоволенням. 10-15 хвилин цілком достатньо, щоб привести дитину в тонус. А якщо додати динамічну музику то взагалі краса! Варіанти зарядок можна знайти на YouTube.

Читання

Виділіть конкретний час для читання, наприклад, увечері. Домовтеся з дитиною, скільки це має бути: скажімо 20 хвилин чи 20 сторінок. Лайфхак: складіть список цікавих дитині книжок і теж приєднайтеся до ритуалу. Раз на тиждень можна обговорювати прочитане й обмінюватися думками. А якщо ваше чадо навідріз відмовляється читати, то запитайте себе: а чи любите читати ви самі?

Записуйте подяки

Можна купити дитині красивий блокнот і ручку та привчити записувати 10 вдячностей цьому дню щовечора. Це можуть бути як прості подяки (вийшло сонце, почув смішний жарт), так і більш глибокі (подяка за життя та любов). Радимо їх міксувати. Сам ритуал можна доповнити запаленою ароматною свічкою і тихою музикою. Мінімум місяць такого ритуалу і настрій дитини точно стане кращим і спокійнішим.

Або можна вести журнали чи щоденники. Це допоможе внутрішньому діалогу.

Гарно працюють і будь-які артпрактики: можна ліпити або малювати, або візуалізувати майбутнє.

Прогулянка в парку

Якщо є можливість, виходьте з дитиною на коротку прогулянку вранці або ввечері. Приділіть цьому пів години, оберіть найкрасивіший маршрут. Визначте «свою» лавочку: де ви точно будете сідати і хвилин 10-15 якісно спілкуватися. Можна робити це не щодня, але точно без гаджетів.

Ідеально заходити до улюбленої кав’ярні, брати улюблений теплий напій, а потім гуляти разом із ним. Пийте його маленькими ковтками, ідіть повільно, насолоджуйтеся природою і сонцем. Якщо дитина підліток, то може робити це й сама. Такий ритуал точно навчить цінувати момент.

І наостанок

Важливо пам’ятати: діти повністю відчувають емоційний стан дорослих, навіть якщо дорослі про це не говорять. Дорослий (на думку дитини) є стабільною опорою, захистом і формує модель для наслідування, правильної поведінки, емоційної регуляції. Тому якщо бачите, що дитина надто знервована варто стабілізувати, у першу чергу, власний емоційний стан.

Фото: Pixabay