Перша допомога дітям у разі припинення дихання та кровообігу

Ми ніколи не хочемо уявляти, що може статися ситуація, коли дитина перестає дихати. Через цей страх ми не замислюємося над тим, чи знаємо як допомогти їй.

Якщо навіть таке стається, то у екстремальних умовах більшість перебуває у стані стресу і не може згадати правильний алгоритм дій. Тато та підприємець Сергій Цибульський і лікар Юрій Кривоніс обговорили та продемонстрували, як правильно надавати першу допомогу у таких випадках.

Тож розберемо по пунктах алгоритм дій та техніки реанімаційних заходів.Це базові знання, якими необхідно володіти кожному. Адже якщо у дитини сталася зупинка дихання, то лік йде на секунди. “Від зупинки кровообігу, до загибелі кори головного мозку в нормальних умовах при кімнатній температурі є 4 – 6 хвилин. У випадку, якщо пацієнт охолоджений – цей період може продовжуватися до 10 і більше хвилин. Якщо спека – 30-40 градусів – ви маєте кілька хвилин”, – зазначає лікар Юрій Кривоніс.

Упевніться, що ви у безпеці

Спочатку впевніться в тому, що вам нічого не загрожує. Пам’ятайте, що травмований рятівник ніколи не зможе виконати свою функцію. 

Перевірте ознаки життя

Найголовніша ознака життя це свідомість. Ви у свідомості, якщо працює серце, яке перекачує кров, насичену киснем, якщо вона є, то все не так погано. Організм відключає свідомість, коли він на грані.

Якщо ознак свідомості немає, то за словами Юрія Кривоноса, треба дати дитині звуковий сигнал – наприклад, поплескати у долоні, гучно спитати чи вона вас чує. Також можна додати тактильну стимуляцію.

Якщо дитина не відреагувала – це означає, що вона у критичному стані і треба невідкладно діяти.

Не біжіть за допомогою – так ви втратите час. Гучно кличте на допомогу і просіть викликати швидку.

Далі спробуйте знайти пульс на сонній та периферійній артеріях. Після цього перевірте чи є у дитини дихання. Найпростіший спосіб – подивіться уважно на грудну клітку дитини та живіт, якщо за 5 – 10 секунд дихання немає, то починайте реанімаційні заходи, які складаються з непрямого масажу серця та штучного дихання. У зв’язку із різною анатомією немовлят та старших дітей, техніка надання допомоги відрізняється. 

 1. Як робити непрямий масаж серця 

Немовлятам.

 • Покладіть дитину на тверду поверхню. 
 • Знайдіть точку масажу. Пам’ятайте, що серце знаходиться у нижній половині грудини посередині.
 • Пальцями натискайте на точку під кутом 90 градусів до поверхні тіла на глибину близько 4 см з частотою не менше 100 , але не більше 120 разів на одну хвилину.
 • Після 30 натискань переходьте до 2 штучних вдихів.

Старшим дітям.

 • Забезпечте положення дитини на твердій поверхні.
 • Знайдіть точку масаж внизу грудної клітки. 
 • Дитині до 5 – 7 років робіть натискання основою однієї долоні, якщо дитині понад 7 років, то силою обох долонь.Натискання робітьна глибину близько 5 сантиметрів так, щоб пальці не тиснули на ребра.
 • Зробіть 30 натисків, не згинаючи руку, якою проводиться непрямий масаж серця. Якщо втомилися, то натискання можна проводити двома руками. Після цього переходьте до 2 штучних вдихів.

!Памятайте, що при правильному якісному натисканні ми забезпечуємо 30-40 % кровообігу, який був за нормального життя.

 1. Як робити штучне дихання.

Немовлятам.

 • Відкрийте дихальні шляхи, не закидайте голову дитині назад, лише трохи підійміть нижню щелепу. Слідкуйте за тим, щоб прохідність дихальних шляхів була забезпечена, перевірте чи немає сторонніх предметів у роті.
 • Врахуйте те, що немовлятам необхідно близько 40 – 50 мл повітря (у дорослої особи близько 500 мл), тому використовуйте не силу легенів, а свої щоки – тобто обсяг повітря ротової порожнини – це якраз близько 50 – 60 мл.
 • Обхопіть губами рот і ніс дитини і двічі вдихніть – як тільки ви побачити підйом грудної клітки – зупиніться. І якомога швидше поверніться до натискань грудної клітки.

Старшим дітям.

 • Максимально закиньте назад голову дитини та впевніться, що прохідність дихальних шляхів забезпечена і немає сторонніх предметів.
 • Обхопіть губами навколо рота дитини, її ніс затисніть, щоб не виходило повітря.
 • Двічі вдихніть і повертайтеся до натискань грудної клітини.

Працюємо так від 3 до 5 циклів. Якщо ніякої допомоги не прийшло, то зупиняємося і викликаємо швидку допомогу. Чим чіткіше ми викликаємо допомогу, тим швидше вона приїде.

Головне, намагайтесь не панікувати, а швидко і якісно надавайте першу допомогу!

Усі відео із серії #СуперТАТОможе шукайте тут.