Підтримка дітей під час дороги: сім порад для батьків

Під час вимушеного переїзду через бойові дії діти потребують особливого піклування та підтримки. У межах проєкту “Довідник безбар’єрності” експерти зібрали поради, які допоможуть малечі перенести примусове переміщення.

Поради для батьків:

1. Розкажіть дитині про дорогу та причину поїздки.

Якщо маєте визначений маршрут, поясніть дитині, куди ви їдете та чому. У випадку, якщо ви не маєте повної інформації, використовуйте таку фразу: “Ми їдемо шукати укриття і місце, де буде безпечніше”. Говоріть про напрямок руху, міста, які проїжджаєте, – це допоможе дитині відчути, що ситуація має визначеність та управління.

2. Надайте відчуття безпеки та зв’язаності.

Запропонуйте взяти в дорогу улюблену іграшку чи іншу важливу для дитини річ. Це допоможе відаволікти малечу та підсилить відчуття зв’язку з домом. Дитина може обійняти іграшку у момент страху або суму та заспокоїтись.

3. Поясніть правила поведінки в дорозі.

Зверніть увагу дитини на те, що під час зупинок на блокпостах потрібно поводитися тихо, не визирати з вікон і у жодному разі не виходити з транспорту.

4. Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби.

Регулярно запитуйте, чи хоче дитина їсти, пити, в туалет. Щоб перевірити реакцію дитини та підтримувати з нею контакт у дорозі, можна вигадати кодове слово для своєрідної “переклички” (наприклад, “Я тобі буду казати “Ту-Ту”, а ти відповідай мені “Ш-ш-ш”).

5. Стабілізуйте емоційний стан.

Допомогти дитині впоратися з емоційною напругою можна за допомогою звуків та рухів. Наприклад, якщо малеча злиться, запропонуйте витягнути руки, стиснути кулачки, міцно заплющити очі, а потім розкрити долоні, струсити руки і розплющити очі (повторити декілька разів). Впоратися зі стресом допоможуть прості вправи: погиркати як звір, проспівати звук “Аааа” чи “Оооо”.

6. Допомагайте дитині справлятися з втомою.

Дорога виснажує, від довгого сидіння можуть заніміти кінцівки. Активізувати тіло допоможуть поплескування по тілу (це може робити і сама дитина, і доросла людина, яка поруч). Щоб перемкнути увагу малечі, запропонуйте їй відгадати загадки, пограти в “Їстівне – неїстівне” та слова.

7. Дбайте про себе, адже турбота про себе – це турбота і про дитину.

Стежте за вашим диханням та потребами організму, намагайтеся відпочивати. Для зняття напруги та втоми можна масувати мочки вуха, пити воду повільними ковтками тощо.

За матеріалами: Міністерство охорони здоров’я

Фото: “Укрзалізниця”