Повсякденні рутини для вашої дитини: лайфхаки та поради від психологині

Де б ви не були з дітьми під час війни – вкрай важливо відновити рутини. Адже саме звичний і повторюваний розклад та ритуали допоможуть стабілізувати життя сина чи доньки. Як повертати в життя рутини, розповіла психологиня Тася Осадча для порталу “Освіторія”.

Рутини – щоденні повторювані й передбачувані дії. Кожне нове правило можна перетворити на рутину.

Рутини і режим дня виконують функцію «каркасу» – як для дитини, так і для дорослого. Навколо них ми вибудовуємо варіативні компоненти свого життя.

В психотерапії є дуже цікаве поняття: “дисциплінована спонтанність”. Про що він? У нашій щоденності присутні два елементи: дисципліна і спонтанність. І якщо дисципліна задає нашому життю певний ритм, то спонтанність – це те, що ми додаємо й варіюємо, змінюємо. І це має свій вплив на нервову систему. Будь-що нове активізує орієнтувальний рефлекс та орієнтувальну діяльність в корі головного мозку та в підкіркових структурах, які відповідальні за виживання людини. Якщо простіше – ми починаємо відчувати тривогу.

Особливо важлива дисципліна у вигляді рутин у ці складні часи, коли одна частина українців зараз за кордоном, але геть не у відпустці, а інша частина – в постійній напрузі в Україні. Саме “дисциплінована спонтанність” допоможе знизити тривожність. Адже всі звичні дії й ритуали перетворюються в явище автоматизму та завдяки цьому наша нервова система витрачає в рази менше зусиль і ресурсу.

Зараз варто розглядати рутини як спосіб стабілізації нервової системи. Щоб прищепити ті чи інші рутини дітям, ви маєте першочергово структурувати власний графік. Якщо син чи донька бачитимуть, що від них вимагають певних речей, а мамо чи тато “розхитані” – на успіх сподіватись не варто.

Режим сну

Ця рутина найбільше постраждала під час війни як у малих, так і в дорослих українців. Але вона найважливіша: сон відновлює нервову систему, профілактує низку захворювань і психічних розладів на кшталт шизофренії. У дітей нормальний сон відповідає за здоровий розвиток всього організму.

Перевірте, щоб ви і ваша дитина лягали спати не в той день, коли потрібно прокидатися. У більшості дітей режим сну зараз порушений саме через те, що батьки й самі вибились із цього режиму, тож і дітей вкладають пізніше. Нічого дивного: один із симптомів стресу – порушення сну.

Скористайтесь лайфхаком під назвою «Ритуал перед ритуалом». Це коли навколо звуки стають тихішими, світло приглушене, немає надмірних емоцій і стимулів. Можна взяти за звичку читати щось цікаве дитині перед сном чи слухати аудіокнигу. Якщо тато дитини в Україні – можна сформувати звичку читання книги татом через аудіозв’язок. Гарний варіант – робити міні-масаж дитині перед сном, тихенько наспівувати пісеньку.

Якщо практикуватимете вищеперераховані речі щодня – сформується умовний рефлекс. Важливо: ці дії мають відбуватись +/- в один і той же час. Ви помітите, як у визначений час дитина вже сама почне позіхати й буде сонною.

Якщо ви живете в домівці кількома родинами і там буває гамірно ввечері, раджу скористатись програмою “Білий шум”, який можна завантажити на будь-який гаджет. Особливо помічний білий шум для малих діток – зациклені звуки вузького діапазону синхронізуються з діяльністю мозкових центрів, і це сприяє заспокоєнню.

Ранкові рутини

Візьміть за звичку, щоб ваша дитина прокидалась в один і той же час. Одне з американських досліджень доводить, що саме спільно проведений час зранку зближує родину. Це все, що повторюється системно й викликає приємні асоціації. Можете “вмикати” різні типи сенсорних систем і впливати на них. Лише кілька прикладів:

  • приємна для всіх музика – спокійна чи енергійна;
  • запахи: нарізаний апельсин, смажені млинці чи оладки
  • фішка в сервіруванні: квітка в келиху, запалена свічка.

Навіть в таборах для вимушених переселенців можна красиво розставити тарілки й принести польових квітів, якщо це літо. Усе це формує позитивні нейронні зв’язки й позитивний досвід. Із часом контакт із цим стимулом запускатиме процеси в нервовій системі: людина відчуватиме заспокоєння, відчуття тепла, затишку, піклування.

Фізична активність

Рух – одна з найважливіших дитячих рутин. Тож подбайте, щоб у розпорядку малечі було щось із категорії фізичної активності. Це профілактує депресії, тривожні стани й допомагає тримати організм у тонусі.

Неважливо, який це буде рух: прогулянка, катання на велосипеді чи звичайному самокаті, кидання фрісбі, бадмінтон чи руханка вдома за мотивами ролика на Youtube.

Якісно проведений час разом

Знайдіть із дитиною заняття, яке вам обом до душі і практикуйте його регулярно 1-2 рази на тиждень.

Це і перегляд фільмів, і читання книжок, і малювання, і вишивка, і настільні ігри, і співи чи танці – навіть у форматі запису роликів для TikTok. Найважливіший момент: будь-яка активність має бути в сфері інтересів мами, тата чи іншого дорослого, який займається з дитиною.

Особливі вихідні

Зараз у всіх нас є відчуття, що “місяці й тижні змішались”. Але у графіку дитини мають бути як “будні”, так і “вихідні”, наповнені відмінним від буденності, чимось особливим і радісним, незвичним.

Буде добре відкривати щось нове – маленькі екскурсії, поїздки незнаними маршрутами міста, вихід на пікнік у парк, де ви ще не бували, лісова прогулянка з перекусом. Навіть міні-подорожі активізують розвиток дитячої нервової системи, емоційного інтелекту, розвивають комунікативний та соціальний інтелект. При цьому розраховуйте власні сили. Якщо ви переїздили безліч разів, і не відчуваєте ресурсу на переміщення – відкладіть це на потім.

Рутини для підтримання здоров’я

У кожного це буде щось своє – всі ми добре вивчили власні “слабкі місця”” та своїх дітей. Де б ви не були – не нехтуйте профілактичними оглядами, check-up-ами та вчасним зверненням за медичною допомогою.

Навіть до війни це не було розвиненою практикою в Україні, а зараз люди взагалі можуть відкладати, намагатись “перетерпіти”. Як значущий дорослий, ви маєте розповідати дитині: “Ми їмо корисну їжу, щоб бути здоровими. У морквинці багато вітаміну А, він корисний для твого зору”. Так ви привчаєте дітей до профілактики.

Ніколи не “ставте на паузу” своє здоров’я та здоров’я дітей. Це – фундамент майбутнього життя вашого сина чи доньки. Тож ви маєте змогу їх навчити дбати про здоров’я за допомогою рутин. І в майбутньому походи до лікарів ніколи не будуть катастрофою, як і відтягування цих візитів.

Тримаємо зв’язок “мама-тато + тато-дитина”

Для всіх, хто виїхав за кордон, психологиня рекомендує слідкувати за тим, щоб ваше спілкування було регулярним і рутинним. Пріоритетність наступна:

  • зв’язок матері і батька;
  • зв’язок батька і дитини.

Чому саме так? Ставлення дитини до батька формується через матір. Чим менша дитина, тим більш значуща ця послідовність. Мати виступає в ролі «оптики» щодо сприйняття дитиною батька. Отже, якщо татам важливо мати гарні стосунки з дітьми, вкрай важливо підтримувати міцні й теплі взаємини з їхніми мамами.

Подружжям, які зараз вимушено розлучені, слід придумати спільний ритуал і практикувати його на постійній основі.

Татусі й діти теж мають придумати класні спільні ритуали. До прикладу, можна починати день з обміну селфі чи створити персональні стікери в месенджері й відправляти один одному один стікер в день, залежно від того, який у кого настрій. Добре підійдуть і читання казок по аудіозв’язку, і спільне виконання якогось із уроків, поки триває навчальний рік.

Для підтримання якісного контакту з близькими людьми – за результатами одного з досліджень – потрібно 7 хвилин спілкування. Але це мають бути 7 хвилин тотального занурення в контакт один із одним. Не наполягайте, щоб це був саме відео чи аудіодзвінок – далеко не всі сучасні діти добре сприймають цей тип зв’язку. Можна чергувати різні їхні типи.

Фото: Pixabay