Позитивне виховання: як правильно спілкуватися з дитиною без заборон

Як правильно говорити з дитиною, якщо вона кидає у вас іграшки та хоче вечеряти тільки цукерками? Лише сказати “ні” буде замало. Взагалі слова з негативним сенсом не працюють. Рішенням може стати позитивне виховання.

Коли” замість “ні”

Іноді дитина може щось просити у недоречний момент, наприклад, коли ви зайняті. Тільки відмови мало. Дитина навряд заспокоїться. Спробуйте пояснити своє “ні” словом “коли”:”«Коли я завершу справи, ми підемо гуляти”.

Не наказуйте

Спробуйте давати дитині вибір. Але не “Ти зараз підеш спати, чи через годину?”, а Ну ж бо збиратися спати! Ти спочатку хочеш почистити зуби чи переодягнутися у піжаму?”. Така будова фрази допоможе дитині почуватися самостійною і не спричинить протесту.

Помічайте негативні фрази

Часто ми кажемо «ні» чи «припини» на автоматі, навіть не розуміючи ситуації. Подумайте, що вас нервує? Яка поведінка дитини? У які моменти? Не пожалкуйте часу, випишіть у блокноті все, що пригадаєте і проаналізуйте.

Знайдіть альтернативу

Подумайте, як би ви могли інакше сказати «ні». Малюк гучно бігає? Покажіть їй, як це робити тихіше. Кидає предмети? Покажіть, як їх обережно складати.

Спочатку… потім…”

Дитина хоче дивитися мультики? Запропонуйте спочатку прибрати іграшки, а вже потім переглядати мультфільми. Головне не забороняйте категорично.

Дайте час

Інколи дитині потрібен час, щоб заспокоїтися. Не поспішайте говорити голосніше чи взагалі кричати. Озвучте своє прохання. Порахуйте до трьох. За необхідністю, повторіть своє прохання. Можливо, треба переформулювати фразу. Якщо і після цього дитина не реагує, допоможіть їй запитаннями: “Куди необхідно скласти іграшки?”, “А як витерти пил із полиці? Що спочатку слід зробити?”

За матеріалами 4Mamas

Фото: Marcos Paulo Prado on Unsplash