«Правила трусиків»: як захистити дитину від сексуального насильства

Чи говорите ви зі своїми дітьми про безпеку? Всі батьки скажуть, що звичайно говорять. А чи говорите ви про захист від сексуального насильства? На це запитання навряд чи буде багато ствердних відповідей.

Зазвичай, коли ми говоримо про це, то в іншому контексті у перехідному віці. Та часто діти дошкільного віку стають жертвами сексуального насильства. Тому починати спілкуватись на такі теми треба якомога раніше – у віці чотирьох, трьох, а й навіть двох років.

Співак Тарас Тополя та експертка зі статевого виховання Юлія Ярмоленко розкрили 5 правил, які необхідно знати батькам та дітям для захисту від сексуального насильства.

«Правила трусиків» 

Ці правила безпеки для дітей та батьків, прийняті Радою Європи у 2017 році. В європейських країнах цим простим правилам вчать у дитячих садочках, але в Україні поки мало про них говорять.

Перше правило – твоє тіло належить лише тобі. Ніхто не має правила без дозволу дитини її чіпати. Дитина має розуміти, що навіть мама і тато не можуть без дозволу чіпати  її статеві органи. Ви маєте пояснити, чому ви маєте це зробити і дитина має дати дозвіл. Силоміць цього не можна робити.

Друге правило – безпечні та небезпечні дотики. Безпечні дотики, це коли батьки або інші дорослі запитують – чи можуть вони обіймати дитину, взяти за руку, або полежати разом і подивитись мультики.

Небезпечні дотики – це  тоді, коли дитина не хоче обійматися, або щоб до неї торкалися. І навіть якщо є слово «ні» дитини, воно ігнорується. Коли ми силоміць обіймаємо дитину, яка робити цього не хоче, ми ніби показуємо – хто сильніший, той і головний.

Якщо ваша дитина не хоче обійматися, то спитайте пізніше, або скажіть, що готові пообійматися, коли дитина сама цього захоче.

Третє правило – хороші/погані таємниці. Зазвичай збоченці та педофіли роблять все, щоб дитина ніколи нікому нічого не сказала про вчинене з нею. Вони можуть залякувати дитину і говорити, щоб ніколи не дізнались про це батьки. Треба пояснювати дитині, що це перше, що треба зробити, коли стається насильство – піти і розповісти батькам, бабусям чи дідусям, вихователям – тим, хто поряд в той момент і кому вона довіряє.

Також є хороші таємниці. Коли приміром ви купили подарунок комусь на день народження і дитині несила мовчати і хочеться розповісти цей секрет.

Дитина має розуміти, що позитивні секрети це те, чим хочеться ділитися, а погані – чим не хочеться ні з ким ділитися.

Четверте правило – відповідальність завжди на дорослих. Дитина ніколи не несе відповідальність за те, що з нею сталося. Дорослим дуже легко маніпулювати дітьми, примусити їх до чогось, і потом звинуватити, що дитина сама спровокувала.

П’яте правило – просити допомоги не соромно. І у дорослих в житті трапляються такі ситуації, коли ми не можемо справитися самостійно з чимось і просимо допомоги у колег, друзів, батьків, психотерапевта. Ви маєте сказати дитині, що завжди готові її вислухати та підтримати.

Усі відео із серії #СуперТАТОможе шукайте тут.