Правильне покарання: що варто робити, а що – ні

Покарання є найскладнішою та спірною темою у вихованні дітей. Одні батьки карають дітей за будь-що, інші тільки в крайньому разі. Які ж прийоми можна використовувати, а на що їх можна замінити.

Загалом, покарання це частина виховання: воно слідує за порушенням правил і домовленостей. У такий спосіб дитина засвоює прийняті в суспільстві закони й норми. Але воно має відповідати певним правилам:

1. Покарання має бути неминучим. Воно має сенс тільки тоді, якщо невідворотно настає при порушенні заборони або домовленості.

2. Карати можна тільки за те, що дитина контролює. Не варто карати за те, що вона занадто повільна, неакуратно їсть або страждає від нетримання. Це особливості, змінити які без допомоги дорослих не можна. Також не можна карати за щось випадкове, наприклад, коли дитина розбила тарілку або пролила воду. Запропонуйте прибрати за собою і обговоріть, що робити, щоб це не повторювалося.

3. Покарання має бути адекватне проступку. Не варто однаково вичитувати дитину за двійку і розбите вікно. За дрібні витівки дрібні покарання, за серйозні проступки солідніша відповідь.

4. Покарання не може стосуватися базових речей. Не можна відбирати у дитини особистий простір, їжу, його речі, право на прогулянки і зустрічі з друзями. Доцільніше обмежувати в розвагах: походи в кафе, поїздки або час на гаджети (телевізор). Кишенькові гроші забирати теж не варто. Але їх можна використовувати на покриття витрат у разі навмисного заподіяння шкоди (наприклад, якщо дитина спеціально зіпсувала річ).

5. Хвалити треба частіше, ніж карати. Позитивні підкріплення працюють краще, ніж негативні.

За матеріалами: Наша мама

Фото: Marcos Paulo Prado on Unsplash