Рятуємо планету разом: як привчити дитину до відповідального споживання

Питання екології нашої планети та свідоме споживання сьогодні стають все актуальнішими. Тому найкраща інвестиція у майбутнє – розповісти дітям, як зберегти планету та стати eco-friendly.

Засновниця стартапу “Україна без сміття” Євгенія Аратовська в матеріалі для УП.Життя розповіла, з чого варто почати.

Що таке відповідальне споживання

Відповідальне споживання – це купувати лише ті речі, яких немає, але які потрібні для якісного життя. Купувати двадцяту тарілочку тому, що вона красива – це не про відповідальне, а про імпульсивне споживання.

Те саме стосується їжі: наприклад, коли дитина замовляє все, що хоче, а потім фізично не може все з’їсти.

Критерії відповідального споживання

Для відповідального споживання важливі, важливо звертати увагу на такі фактори: чи є у вас вже така річ, чи виготовлена вона відповідально – без шкоди тваринам, без використання дитячої праці тощо. Чи відповідає ціна якості, або чи можна переробити річ або комусь віддати після використання.

Завдяки цим питанням можна пояснити дітям основні засади відповідального споживання під час покупок.

Як навчити дитину бути екологічно відповідальною

Спілкуватися з дитиною щодо відповідального споживання треба змалечку. Водночас свідоміший аналіз вибору прийде не раніше 7-8 років. Тоді дитина вже здатна проаналізувати майбутню покупку.

Звертайте увагу дитини на те, в чому зберігається певний товар у супермаркеті. Поясніть про переваги пакування, яке можна переробити після використання.

І дитина не вимагатиме всі йогурти, а знатиме, що батьки купують лише ті бренди, які піклуються про довкілля й подальшу долю використаних пластиків.

Чи варто купувати нові іграшки?

Щоб уникнути негативних емоцій в магазині, перш ніж йти за покупками, можна ще вдома обрати бажану іграшку та обговорити бюджет.

Водночас не варто надто активно відмовляти дитину, знецінювати її вибір та позбавляти приємних емоцій. Батьки можуть допомогти спрямувати бажання дитини у правильному напрямку.

Як купувати новий одяг?

Малим дітям байдуже на бренд одягу, головне – комфорт і захист.

Не варто гратися у переодягання ляльок. Відокремте власне задоволення і раціональну необхідність в покупці.

Зверніть увагу на ресурси з продажу речей, де можна ділитися одягом й шукати якісні речі.

Дорослим варто формувати у дитини звичку аналізувати покупки: шукати про неї щонайбільше інформації, відгуки подумати про альтернативу. Так дитина навчиться “просіювати” свій вибір.

Але найкращий приклад – поведінка батьків. Якщо під час покупок вони будуть пояснювати, чому купують певну річ, а від іншої відмовляються – це стане нормою для дитини.

Фото: Pixabay