Що необхідно знати про вакцинацію дітей проти COVID-19

Із початку пандемії коронавірусу захворіло понад 150 тисяч дітей. Через такі шалені цифри Міністерство охорони України дозволило робити щеплення для дітей віком від 12 до 17 років. Що треба про це знати?

Якою вакциною можна щепити дітей

Щеплення проти коронавірусу дітей можливе лише із використанням вакцини Comirnaty, яку спільно розробили німецька компанія BioNTech та її американський партнер Pfizer.

“Чому для дітей саме вакцина Pfizer? Були враховані наявні наукові дослідження і рекомендації ВООЗ щодо ефективності саме цього препарату саме у цій віковій групі. Це не означає, що інші вакцини для дітей неефективні, це означає, що поки що лише BioNTech/Pfizer надав результати свого дослідження, що їхню вакцину можна використовувати дітям”, пояснює керівник національної програми імунізації Центру громадського здоров’я МОЗ України Олександр Заїка.

Кому не можна робити вакцинацію

Експерти не радять щеплювати дітей, якщо у них є алергічна реакція на компоненти вакцини. Рекомендується також відтермінувати вакцинацію дітей, які перенесли дитячий мультисистемний запальний синдром чи міокардит або перикардит після першої дози вакцини Comirnaty, до отримання додаткових наукових даних.

Усі протипоказання визначені у документах МОЗ та рекомендаціях НТГЕІ.

Куди звертатися, щоб вакцинувати дитину проти COVID-19

Щоби щепити свою дитину проти коронавірусу, батьки мають звернутися до педіатра чи сімейного лікаря, з яким підписана декларація на обслуговування неповнолітнього.

Для проведення антиковідної вакцинації у дитини мають бути наявні всі щеплення, які відповідають віку. Після обстеження лікар надає дозвіл на вакцинацію і відправляє у кабінет щеплень при дитячій поліклініці чи в центр масової вакцинації. При цьому у дитини не повинно буди протипоказань.

Чи може лікар відмовити у вакцинації дитини

Лікар може відмовити у вакцинації підлітка, якщо на його дільниці не всі дорослі з пріоритетних груп вакциновані. Як наголошують у Центрі громадського здоров’я, вакцинація проти коронавірусу дітей не є першим пріоритетом, фокус уваги уряду, як і раніше, спрямований на групи ризиків людей поважного віку, старших за 60 років, людей з супутніми захворюваннями, людей, які працюють з великими колективами.

“Рекомендовано в першу чергу щеплювати особливо тих підлітків, у яких є ризик важкого перебігу та розвитку ускладнень коронавірусної хвороби, тобто у дитини є тяжкі захворювання, наприклад, діабет”, підкреслив керівник ЦГЗ.

Сертифікат вакцинації для дітей

Так само, як і дорослим, дітям видається сертифікат вакцинації. Міжнародний зразок сертифікату на папері можна взяти в лікаря, або батьки можуть завантажити цифровий сертифікат в особистому кабінеті у застосунку Дія”.

Чи вже всюди можна зробити щеплення проти COVID-19 для дітей

Вакцинація дітей 12-17 років проти COVID-19 поки що доступна не всюди. За словами педіатра однієї з київських лікарень Центру первинної медико-санітарної допомоги Дарницького району Віктор Щукін, у їхньому центрі отримати щеплення проти коронавірусу можуть лише діти, які виїжджають за кордон на міжнародні змагання чи навчання.

“У нас ще немає внутрішніх документів закладу щодо початок вакцинації всіх дітей. Як тільки з’являться такі накази, можемо робити щеплення від ковіду всім. Вакцина є”, зазначив лікар.

Скільки дітей уже щеплено в Україні проти COVID-19

Вакцинувати проти COVID-19 дітей віком від 12 до 17 років в Україні можна було ще з літа цього року. Тоді Національна технічна група експертів з імунопрофілактики рекомендувала щеплювати дітей, які їдуть на навчання за кордон, адже без вакцинації проти COVID-19 їх не прийматимуть у кампуси.

Крім того, було дозволено робити щеплення тим дітям, які отримали першу дозу вакцини за кордоном, щоб завершити повний цикл вакцинації, та тих неповнолітніх, які братимуть участь у міжнародних спортивних змаганнях. За даними Центру громадського здоров’я, упродовж останніх чотирьох місяців було вакциновано проти COVID-19 понад 22 тисячі дітей.

За матеріалами: DW

Фото: Pixabay