Що робити, коли дитина просить дорогі подарунки: поради від психологині

Малюки просять у Санта-Клауса братика, цуценя та стати феєю. Юні школярі бебіборна, як в однокласниці, і лего, як у приятеля, і ще два десятки подарунків. Підлітки круті гаджети. Дитяча психологиня Юлія Борисова розказала, як не перетворити Новий рік на день розчарувань і не витратити останні гроші, пише Освіторія”.

1. У Санти має бути правильна “легенда”

Якщо дитина переконана, що Санта-Клаус вміє геть усе, можна зайти в глухий кут. Звісно, дитина хоче казки. Певні обмеження її не зруйнують, а гаманець врятують. Забуваємо про чарівну паличку, власну фабрику іграшок. Чогось може не бути на складі, тож Санта-Клаус замінить подарунок на подібний. Великі товари не помістяться в санчата. Цих обмежень дотримуйтеся й самі. Саме тому якщо маєте можливість придбати велосипед чи спортивний куток, краще зробіть це на День народження, ніж на Новий рік.

Не варто казати, що новорічний дідусь дарує щось лише за гарну поведінку, за оцінки, тим паче “гарним дітям”. Син чи донька мають бути впевнені: їх люблять незалежно від оцінок. Новий рік – свято дива, казки, подарунків, а не контрактів, обміну оцінок на іграшки.

2. Бажання не повинні шкодити іншим

Якщо малюк просить, наприклад, оленя, поясніть, що диким тваринам краще жити на волі, їм погано в людській домівці. Санта-Клаус не виконує таких бажань, які комусь шкодять. Якщо йдеться про цуценя чи кошеня, треба чесно пояснити причину відмови. “У тебе алергія”, “Ти ще не вмієш доглядати за песиком, а батьки втомлюються і не можуть. Потренуйся поки що на іграшковому чотирилапому другові або на акваріумних рибках”.

3. Хай порадить Санта-Клаус

Гарний варіант – вчити не просити щось конкретне, а радитися, щоб Санта сам підібрав подарунок. Хоча б чергуйте такий підхід із традиційним. Хай дитина напише про себе (з вашою допомогою): яка вона за характером, що вміє, що любить. І очікує, який же подарунок чарівник підбере для неї.

Поясніть, що Санта дає те, що допоможе розвиватися, демонструвати свої таланти. Шахи чи набір для в’язання дитина навряд чи замовить. А ось якщо отримає їх із листом від “новорічного психолога” зі словами про те, що дідусь вірить: дівчинка чи хлопчик зможуть їх опанувати, поставиться до подарунка зовсім інакше.

4. “Що ти зробив з моїми подарунками?”

Привчайте писати листа з одним сталим пунктом: розповіддю про те, що сталося з подарунками з минулого року. “Санта-Клаус хоче знати, як ти їх використовуєш”. Не перетворюйте цей момент на привід посварити дитину: мовляв, як не соромно, ти закинула отриману ляльку на другий день. Малюку самому буде ніяково писати, що іграшки поламані або валяються без діла. Хай він навіть нафантазує, як грається ними.

Не критикуйте, а запропонуйте так і робити до Нового року, аби Санта-Клаус не вважав це неправдою. Так прокинеться цікавість до забутої іграшки. Якщо ж доведеться написати, що вона зламалася, це привчає дитину бути акуратнішою. Інколи малюк усвідомлює, що подарунок, який здавався таким бажаним, виявився непотрібним. Це вчить більш вдумливо просити подарунки.

Якщо ж, наприклад, набір для творчості допоміг навчитися робити красиві браслети та іншу біжутерію, або пухнастий ведмедик став другом і разом із малюком пережив чимало пригод, опишіть це все в листі. Дитина вчиться цінувати подарунки, а під час складання історії оживить радісні спогади.

5. “Навіщо тобі це?”

Цей пункт, подібний до попереднього, має бути в листі до Санти. Якщо дитина щось просить, хай з вашою допомогою напише, для чого їй це потрібно. Заборонено критикувати наміри. Не кажіть, наприклад: ти вже для цього занадто дорослий. Тіштеся тим, що дитина вчиться планувати діяльність та відвикає розважати себе бездумним споживанням.

6. Складайте великий вішліст

Діти часто захоплюються новинкою, а потім втрачають до неї цікавість. Що хотілося – забувається, а ось батьківська відмова може залишитися в пам’яті як образа. Значно краще записувати все бажане у вішліст. Можна присвятити його якраз Новому року. Але не кажіть, звісно, що все принесе Санта-Клаус. Частину подарунків куплять батьки. Значно легше робити кілька подарунків кілька разів на рік (на Новий рік, День народження), ніж “відбиватися” від нових покупок щотижня, а то й щодня.

Розпочніть з великого вішліста, куди заноситимете всі бажання сина чи доньки. Жодної критики! Якщо у 10 років потрібні формочки для піску або хочеться зеленого зайця, що тут такого? Ви здивуєтеся, якими легкими у виконанні та нематеріальними можуть бути дитячі бажання: покататися на поні, разом подивитися вдома кіно, навчитися робити фокус (для цього не треба навіть набір купувати, знайдіть варіанти в інтернеті). Складайте перелік так, аби в ньому були варіанти на будь-який гаманець. Щось можна зробити й власноруч. Одяг, який мама пошила для ляльки, може бути для дитини дорожчим за дорогі сукні.

Усе, що є у великому вішлісті, не потрібно дарувати. На його основі зробите маленький список.

7. Якщо подарунки дорогі

Дитині потрібна не вартість і навіть не якість. Дізнайтеся, що саме зацікавило в іграшці, та пошукайте дешевшу заміну. Якщо вкрай потрібне щось за рамками бюджету на подарунки й за місяці очікування хлопчик чи дівчинка не відмовилися від бажання, не треба казати, що немає грошей, що ви не можете собі цього дозволити. Так у дитини закладається відчуття, що все омріяне – не для неї, відчуття неуспішності, яке обмежить її мотивацію в майбутньому.

Краще скажіть, що купите згодом, та почніть потроху збирати на це гроші. Наприклад: телефон у тебе буде на 10 років. Ось картка/конверт, на яку/куди ми відкладатимемо гроші на нього два роки. Час від часу розповідайте, скільки вже зібрано. Так дитина привчається чекати бажане та цінувати його.

8. Якщо подарунків забагато

Інколи малюка можна потішити великою кількістю дрібних подарунків. Наприклад, популярні нині набори для творчості “Яйце дракона” або “Одноріг”. Пластикові оболонки можна дешево придбати окремо. А всередину покласти все те, що зможете: маленькі іграшки, слайми, пластилін, цукерки тощо.

Слід подумати, що малюк хоче компенсувати великою кількістю подарунків. У нього якась образа? Варто з’ясувати та помиритися. Бракує вашої уваги? Щоб гарно провести дозвілля, гроші далеко не завжди потрібні. І навіть не треба багато вільного часу. Важливо, не як багато, а наскільки якісно ви його проведете. Особиста увага доньці чи сину та підготовлені веселі ігри, розваги – і дитина почуватиметься щасливою без “дощу з подарунків”.

Фото: Pixabay