Що таке токсичні стосунки, і як їх уникнути

Хто такий аб’юзер? Це той, хто принижує, допускає психологічне, фізичне, сексуальне чи економічне насилля. Ним може бути не лише кохана людина, а й друг, колега чи навіть батьки. Водночас проблема полягає в тому, що людина вважає такі стосунки нормою або навіть не усвідомлює, що перебуває в них.

Видання Острог.інфо розповідає, як уникнути токсичних стосунків і відрізнити їх від здорового спілкування.

Токсичні стосунки часто переростають у домашнє насилля, проте людина навіть може їх виправдовувати.

За даними Українського інституту соціальних досліджень лише 27% жінок вважають образи проявом насильства і тільки 32% вважають інакше. Жертви схильні виправдовувати своїх мучителів із багатьох причин: фінансову залежність, відсутність власного житла, нерозуміння того, як уникнути агресії, і невіру в те, що хтось може допомогти.

У токсичних взаєминах зазвичай люди не можуть відкрито обговорити свої почуття. Як наслідок, це призводить до замовчування та напруги між двома людьми.

Психологиня Оксана Матласевич каже, що є кілька причин, чому людина не може розповідати про свої почуття. Деякі навіть пов’язані з дитинством: низька самооцінка, страх залишитися самотнім, неправильні стосунки з батьками і незрілість особистості, коли замість того, щоб піти від аб’юзера, людина намагається під нього підлаштуватися. Також може впливати якийсь негативний досвід чи психотравма.

Як розпізнати аб’юзера?

Аб’юзер кепкує або зневажає людей, яких ви любите, забороняє вам спілкуватися з друзями й рідними. Також читає ваші особисті повідомлення, вимагає доступу до соцмереж.

Від такої людини ви завжди чутимете образи та приниження. Вона критикує, як ви витрачаєте свої кошти. Аб’юзер запевняє, що він розумніший і знає краще, ніж ви, як поводитися у тій чи тій ситуації.

Ви відчуваєте психологічну залежність від його бажань або настроїв. Він завдає фізичного болю – може штовхнути, побити чи дати ляпаса, примушує до статевого контакту.

Контролює, що ви робите вдома, не бере в цьому участі, але критикує. Підвищує голос, демонструє погрозу через вираз обличчя та поставу.

Що робити, якщо ви потрапили в такі стосунки?

Психологи кажуть, що перший крок до розв’язання будь-якої проблеми – усвідомити та прийняти її. Насамперед поставьте собі питання: «Що дають мені відносини, в яких перебуваю?». Будьте максимально чесні з собою. Спробуйте зрозуміти, стосунки з певною людиною приносять вам позитивні емоції чи навпаки негативні. Якщо останні переважають, то усвідомте, що ви заслуговуєте на краще ставлення і така поведінка щодо вас неприйнятна.

Поясніть свою позицію партнеру чи партнерці. Спокійно розкажіть, що саме вам не подобається, з якою поведінкою ви не будете миритися.

Інколи людина занадто контролює чи змушує інших почуватися пригніченими, не розуміючи цього. У такому разі спокійна розмова може припинити психологічне насилля.

Водночас розмови не допоможуть, якщо це аб‘юзивні стосунки, які переростають у психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство. Потрібно негайно бігти від таких партнерів.

Зателефонуйте в поліцію за номером 102, зверніться на національну «гарячу» лінію із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123.

Також можна звернутися за безплатними юридичними консультаціями та правового супроводу до центрів безоплатної правової допомоги, якщо ваші звернення до поліції зафіксовані, є протоколи на кривдників.

Зрештою за систематичне вчинення насильства передбачена кримінальна відповідальність – стаття 126-1 Кримінального кодексу України – домашнє насильство.

Фото: Pixabay