Сім прийомів навчити дитину мислити критично

Уміння критично мислити насамперед асоціюється з умінням ставитися до будь-якої інформації з сумнівом. Від критичності мислення залежить уміння протистояти маніпуляціям, розуміти причинно-наслідкові зв’язки, аргументувати свою думку, аналізувати власні помилки тощо.

На перший погляд, це складно, і навіть деякі дорослі не володіють такими навичками. Розвивати критичність варто задовго до дорослішання, адже само по собі воно навряд з’явиться.

Можна починати років з п’яти, коли вже сформоване наочно-образне мислення, і дитина починає оперувати узагальненими уявними образами.

Щоб розвинути у дитини критичне мислення, можна щодня використовувати сім прийомів.

Порівнювати предмети, шукати в них спільні чи різні риси. Можна легко порівнювати продукти на ринку, тварин на вулиці, будинки, машини і все інше.

Перед сном згадувати, що відбулося за день. Розвивати пам’ять – важливо для критичності мислення, адже все рішення випливають із попереднього досвіду.

Питання “Чому?”. Це чудово, якщо дитина починає ставити такі запитання, адже це означає, що її психіка готова до складних логічних ланцюжків. Якщо ви не знаєте відповідь, покажіть малечі на власному прикладі, як шукати інформацію.

Формулювати потреби. Також ставте дитині питання і допомагайте шукати відповіді. Чому їй холодно? Через відкрите вікно чи через недостатньо теплий одяг? Нехай дитина вчиться чітко відчувати свої потреби і формулювати їх конкретними фразами.

Будувати фрази на зразок «Якщо …, то …». Під час читання казки запропонуйте подумати, до чого призведе певний вчинок героїв, а після зробити висновки. Розуміння та передбачення наслідків підготує базу до формування відповідальності за вчинки.

Стимулювати обговорення. Багато батьків виховують дитину авторитарно: роби, як я кажу, і не сперечайся! У сучасному світі найбільших успіхів досягають ті люди, які вміють спілкуватися, обстоювати свою думку та знаходити спільні рішення, а зовсім не ті, хто мовчки виконує чужі накази. Обговорення саме з батьками найважливіша умова формування навички, бо батьки для дитини є найбільшими авторитетами. Але не бійтеся, ваш авторитет не зменшиться від того, що ви обговорите з дитиною вибір одягу, розклад занять чи розвивальних секцій. Дитина має право на вибір.

Не підказувати готове рішення. Наприклад, як найшвидше дібратися до школи: пішки, на автобусі чи іншому громадському транспорті, на власному автомобілі чи літаку? Виберіть з дитиною кращий варіант, що враховує швидкість, відстань, вартість та інші фактори.

Ці прості завдання цілком під силу дітям дошкільного віку. На перший погляд може здатися, що розмови забирають багато часу, але ваша дитина навчається мислити, стає самостійнішою та відповідальнішою. Цей час є найкращою інвестицією у її майбутнє.

За матеріалами 4mamas

Фото: Jonathan Borba on Unsplash